1. DFC HLUČÍN

"Naše pochybnosti jsou zrádci. Zabraňují nám v tom, abychom se něčeho odvážili a dělají z nás často poražené tam, kde bychom vlastně mohli zvítězit"

W.Shakespeare

Tento výrok známé osobnosti jsem záměrně zvolil na úvod povídání o historii našeho klubu. Myslím, že se tady hodí a platí určitě nejen ve sportu, ale i v každodenním životě, který obklopuje nás všechny, ať si to připouštíme nebo ne. A o každodenním životě a obyčejných lidech, kteří propadli neobyčejně krásnému sportu nazývajícímu se fotbal, budou i následující řádky. Jak jsme začínali a co nás všechno potkalo za dobu existence klubu Vám chci postupně popisovat zde.

Pokud začínáte zrovna budovat nový tým, třeba Vám některé situace budou hodně povědomé a možná tady právě najdete návod, jak vyřešit některé problémy, kterým se prostě vyhnout nedá. Přeji Vám, abyste překonali všechny překážky a krize, které na Vás už netrpělivě kdesi za rohem číhají a uvidíte, že vše se v dobré obrátí a dočkáte se odměny v podobě krásných a radostných okamžiků ve společnosti fajn lidí, pro které stojí za to žít, neboť jak řekl jistý klasik, člověk najde uspokojení v tom, co dělá teprve tehdy, když od druhých nic nečeká a skutečně to funguje. Rozhodl jsem se od druhých nic nečekat. Na začátku bylo hodně krizí a situací, kdy si člověk řekl, jestli mu to stojí za ty starosti, ale dnes mám kolem sebe skutečně partu správných lidí, kteří se dokážou za správnou věc poprat a drží spolu i v těžkých chvílích, kterých je díky nim čím dál méně.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hráčkám, trenérům, funkcionářům, sponzorům a spoustě dalších lidí, kteří se podíleli nebo podílejí menším či větším dílem na naší prozatím třináctileté historii a chci jim vzkázat, že kdyby jen jeden nich žil pro náš klub a pro dívčí fotbal vůbec, pak to, co jsem dělal a dělám, má smysl a budu to dělat rád. Velmi si Vás všech vážím a považuji za čest, že mohu být jedním z Vás.

Ing.Milan Matýsek, v Hlučíně dne 1.5.2003

I. Každý začátek je těžký

Bylo léto roku 1990, když se v malé obci Darkovičky nedaleko Ostravy objevily plakáty zvoucí dívky na místní fotbalové hřiště. Vypadalo to přinejmenším divně, ale kupodivu se holky začínaly na hřišti scházet v hojném počtu. Možná některé přišly ze zvědavosti, jiné se chtěly ukázat před svými protějšky ze školy, ale v každém případě se začalo konečně něco dít. Jak to všechno přesně bylo se dnes již můžeme jen dohadovat. Snad to byla návaznost na turnaje smíšených družstev, tzn. kluků a děvčat, které už měly určitou tradici vrámci tehdejšího SSM a byla při nich prima zábava. Však si to někdy zkuste a uvidíte, kolik legrace se dá užít při takovém turnaji, přežijete-li jej bez újmy na zdraví :o)

Holky se snažily naučit základům fotbalu, ale velice brzy se vyskytl první problém - kdo bude děvčata trénovat? Kluci, kteří přislíbili holkám pomoc, totiž asi po měsíci dřiny dali přednost pěnivému moku a medicínám, které úspěšně likvidují bacily. Pokud se našel bacil, který i to přežil, byl nemilosrdně udušen cigaretovým kouřem. Ale to samozřejmě nemůžeme mít nikomu za zlé, že pečuje o své zdraví. Vypadalo to, že jak rychle dívčí fotbal v Darkovičkách vznikl, stejně rychle půjde do kytiček. Naštěstí v tu dobu začal trénovat místní žáky Milan Matýsek, který po úrazu zanechal aktivního fotbalu a snažil se své zkušenosti předat fotbalovému mládí. Řekl si, že když už se jednou holky daly dohromady, je škoda nechat napospas osudu. A tak se domluvil s holkama, že můžou chodit na tréninky s místními žáčky. Jenže se velice brzy vyskytl další problém. Jeden nezkušený trenér na třicet fotbaluchtivých nováčků, to nemůže dopadnout dobře. Jenže problémy jsou od toho, aby se řešily a tak měli dva dny v týdnu tréninky kluci a jiné dva dny zase děvčata. Toto opatření se sice některým vyspělejším a možná ještě nedávným jarem ovlivněným jedincům ze začátku nelíbilo, ale nezbylo jim, než se s touto skutečností smířit. Tak to fungovalo rok a půl, dva dni v týdnu holky a dva dni kluci, avšak nepředbíhejme dobu.

Holky trénovaly, padaly a zase se zvedaly. Chvílemi to spíše připomínalo bitevní pole a ne fotbalové hřiště. Po tréninku se vždycky posbírali ranění a spočítaly se ztráty.... Ne, tak hrozné to zase nebylo, ale okolí pro tento druh sportu v "něžném" provedení nemělo příliš pochopení a tak byly na denním pořádku poznámky typu: ženské patří do kuchyně a ne na hřiště a podobně. Největším hnacím motorem pro Milana však bylo, když často slyšel, ať toho nechá, že se mu to stejně brzo rozpadne a že to nemá smysl. Holky se chytí kluků, zamilují se a s fotbalem skončí. Je pravda, že na podzim bylo v kádru 6 holek z 2 km vzdáleného města Hlučína a 15 holek právě z Darkoviček, ale když přišla zima a bylo třeba se přemístit do tělocvičny, která byla nejblíže právě v Hlučíně, 14 holek z oněch patnácti z Darkoviček přestalo chodit na tréninky. Což o to, zima se přežila, ale blížilo se jaro a s ním i hodina pravdy. Tady se naskýtá otázka, myslíte, že se dá klasický velký fotbal hrát se sedmi hráčkami? No vlastně asi dá, ale jak by to dopadlo, těžko říct. Na zimě bylo pozitivní, že se našli další nadšenci ochotní vypomoci při trénování, a sice Martin Matýsek, Patrik Hruška a občas i Kamil Chvěja.

Jaro potvrdilo očekávanou předtuchu, a tak trenéři vymýšleli, co s tím. Napadlo je udělat nový nábor a po okolních vesnicích byly k vidění plakáty v tomto znění:

"Holky, chcete hrát fotbal a nevíte kde? Máte šanci !!! Zakládáme oddíl ženské kopané. Neznáte pravidla? Nevadí, vysvětlíme. Neumíte kopnout do míče? Naučíme. Stydlivostí nic nedokážete, sport utužuje zdraví a kolektiv. Přijďte nám pomoci vytvořit dobrou partu! Tréninky každou středu a pátek vždy v 16.30 na hřišti TJ Darkovičky"

.... a věřte nebo ne, začaly se dít věci. Holek zase začalo přibývat a oddíl kopané dívek při TJ Sokol Darkovičky začal teprve teď správně fungovat. Mohly začít pilné přípravy na první velký zápas...

II.díl      III.díl