1. OFC Liptovské Sliače

História

Futbalový klub v Sliačoch bol založený v roku 1946.
1. OFC
Futbalový klub pod názvom DŠO SOKOL Liptovské Sliače bol založený v roku 1946. V r. 1945, po skončení 2. svetovej vojny sa síce futbal už hral, ale oficiálna registrácia bola r. 1946. Medzi vtedajších futbalových nadšencov patrili: Jozef Ondrejka – Horár, Milan Bartík, Ondrej Kelčík – Sečkár, Štefan Kubačka – riaditeľ ZŠ, Ondrej Frič – Ruman, Šimon Dvorský, Milan Benčo, Ladislav Mrva – Košút, Florián Lako, Ondrej Ševčík, , Ondrej Benedikt Antol, Ladislav Ondrejka, Ladislav Makovický, Ján Priesol, Ján Jarotta, Dominik Jarotta a ďalší z radov mladších, ktorí sa zapájali do futbalového diania v obci. Z uvedených zakladateľov v súčasnosti žijú štyria: Milan Bartík, Ondrej Frič, Ladislav Mrva a Ladislav Ondrejka.

Kde sa futbal hrával? Vo Vyšnom Sliači na Teplici, v Strednom v doline, Nižné Souce. Na tú dobu bolo veľmi dobré ihrisko na Dielnom. Spomína sa aj hracia plocha pri stromkách – terajšia horáreň. V r. 1947, na základe žiadosti funkcionárov DŠO SOKOL bol prostredníctvom pána farára, neskôr dekana vdp. Jozefa Paučíka vybavený v Spišskej Kapitule súhlas na vymeranie ihriska 130 x 90 m v časti Seč. V povolení bolo napísané, že táto plocha sa dáva do vlastníctva obce pre potreby DŠO SOKOL L. Sliače na vybudovanie futbalového ihriska. Nové futbalové ihrisko pri ZŠ (na močilách) bolo vybudované a otvorené v r. 1986, teda na tomto ihrisku sa hráva futbal už 20 rokov.

Počas 60 ročnej histórie futbalu v obci boli dosiahnuté nasledovné úspechy: postup do vyššej súťaže v r. 1955 – 5. liga (1.B trieda) s funkcionármi: predseda Šimon Dvorský, tajomník Ondrej Kelčík – Majstrák, pokladník Ondrej Kelčík – Sečkár, tréner Milan Bartík, ten istý postup v r. 1968, predseda Milan Bartík, tajomník Albín Jacko, pokladník Ondrej Kelčík – Sečkár, tréner Albín Jacko. V r. 1986 sme zaznamenali postup do 4. ligy (1.A trieda) s funkcionármi: predseda Ján Jacko, tajomník Štefan Bernolák pokladník Ondrej Frič, tréner Albín Jacko. V r. 1986 postúpil do 4. ligy (1.A tr.) aj dorast s trénermi Milanom Mrvom – Vrabec a Milanom Sleziakom. Od r. 1946 vykonávali funkciu predsedov: Jozef Ondrejka – Horár, Milan Bartík, Štefan Kubačka – riaditeľ ZŠ, Šimon Dvorský, Jozef Priesol, Albín Antol – Junka, Albín Jacko, Ľubomír Priesol, Ján Jacko, Pavol Sleziak, Ing. Libor Frič, Peter Juráš, Jozef Kajúch, Albín Jacko.

1. OFC 1. OFC