AFK Netopýři Opava

OD NAŠICH POČÁTKŮ AŽ PO SOUČASNOST

Tento náš celek vznikl asi jako každý jiný "amatérský tým" tak, že jeden kámoš zašel pro jiného kámoše, aby si šel "zakopat". Když jsme se pak na hřišti sešli a bylo nás skoro dvacet, bylo to překvapení. Právě takový "sraz" kvůli fotbalu se nám podařil udělat v létě 1999 několikrát po sobě. Na hřišti se sešli různí "hráči". Někteří začínali s fotbalem už v dorosteneckém věku, pak se věnovali fotbalu z různých důvodů jen příležitostně. Jiní s fotbalem teprve začínali.

Počet hráčů na našich "fotbalových akcích (fotbálcích)" se sice o něco snížil, přesto jsme se docela pravidelně scházeli ve 12-ti hráčích a vytvořili dobrou partu. To byl základ pro dobře fungující tým. Fotbálek jsme hráli prozatím jen sami mezi sebou. Posun vpřed jsme zaznamenali až na jaře 2000, když jsme začali vyhledávat nám podobné fotbalové party a nabízeli jim "přátelské utkání". S každým soupeřem jsme uhráli výsledky, které nás povzbuzovaly v naši společné činnosti. Docela přirozeně jsme začali přemýšlet o názvu, který našemu kolektivu dosud chyběl.

Koncem podzimu 2000 jsme se sešli a probrali jsme spolu s názvem týmu také řadu dalších otázek jako třeba logo, volba kapitána a další věci. Fungování našeho fotbalového kolektivu a jeho soudržnost měla podpořit volba kapitána. Z volby padla tato funkce na hráče Zizu, který měl velký podíl na tom, že se během roku 2000 tým "rozvíjel". Snad právě za jeho zásluhy se později stal kapitánem.

Na jaře 2001 začal tým "strádat" přístupem některých hráčů. Přes veškerou snahu s tím Zizu nic nezmohl. Nastaly ale okolnosti, jejihž příčinou se tým opět morálně zvedl. V květnu 2001 si jeden z našich hráčů, Salám, všiml plakátu, který měl upoutat pozornost mužstev na termín blížícího se turnaje v malé kopané v Dívčím Hradě na Osoblažsku. Byli jsme pro tuto akci všichni nadšeni. Musela se ale zlepšit morálka týmu. S tímto záměrem se Zizu ještě před odjezdem vzdal funkce kapitána. Svou turnajovou premieru jsme už odehrávali pod taktovkou "nového" kapitána Juchyse. Přestože jsme nebyli moc úspěšní, náš kolektiv se přes to dokázal přenést a vládla dobrá nálada a pohoda. Tento turnaj byl pro nás obrovským přínosem do budoucna. Cíl, "účastnit se" dalších turnajů, se stal podstatou naší existence.

V létě 2001 jsme chtěli náš tým přihlásit pod názvem "Netopýři Kylešovice" do soutěže rekreační kopané (tzv. hospodská liga = velký fotbal) pro nastávající sezónu 2001/2002. Naskytlo se ale několik rozhodujících důvodů, proč se do soutěže nepřihlašovat. Bylo rozumnější sloučit se s týmem FC DTJ Kamenec, který v té době řešil své existenční otázky. Tento tým měl v hospodské lize dlouholetou tradici (mj. jako jediný tým rekreační kopané má svou kroniku) a byla by škoda, kdyby jen pro nedostatek hráčů zanikl. Rozhodli jsme se "doplnit" jejich soupisku. Svým příchodem jsme zabránili odchodu Kamence ze "soutěže" a současně jsme snížili jeho věkový průměr vůči ostatním týmům hospodské ligy.

Je pravda, že dnes soupisku AFK Netopýři Opava tvoří jen ti "nejvytrvalejší" hráči z původního dvacetičlenného složení. Kostra týmu drží neustále pohromadě a k ní se občas přidávají další hráči. Přehled toho, kolik nás vlastně je či bylo udává naše soupiska. Náš věkový průměr se dnes pohybuje okolo 25 let.

I přes neuskutečnění našeho původního záměru hrát hospodskou ligu, náš původní název "Netopýři Kylešovice" s obměnou přetrval dodnes. Pod názvem AFK Netopýři Opava se necháváme zapisovat na různé turnaje v malé kopané.