FC Nitra

1. FUTBALOVÉ ZAĆIATKY 1909-1914

Stopy vedúce k počiatku futbalu pod Zoborom nás zavedú k dobrovoľnému hasičskému zboru, na začiatku 20.storočia azda k najprogresívnejšej organizácii. Organizátorom a veliteľom zoskupenia bol Jozef Ronchetti (na snímke), rodák z Hlohovca, prikladajúci veľký význam k pestovaniu kultúry tela. Plány a predstavy svojho otca však plne realizoval jeho syn, už rodák z Nitry, veľký lokálpatriot Oskar Ronchetti. Do hasičského výcviku zaradil aj zložku hernú, teda futbalovú. V roku 1909 boli v Nitre dve združenia zaoberajúce sa športom. Prvým bol Nitriansky dobrovoľný hasičský športový spolok NYŐTTSO, Nyitrai önkentes tüzöltó testület sportosztálya, ktorý viedol Ronchetti, a Nitrianska šermiarska a telocvičná jednotka- NYTVE. Materiálne silnejší Ronchettiovci prikladali však vačší význam futbalu. Mužstvo malo svoju klubovú, bielo-belasú farbu dresov, ihrisko a šatňu. Zápasy sa však nekonali pravidelne, hralo sa viac-menej príležitostne proti študentom z NYTVE. Až postupne sa v Nitre začali objavovať aj mužstvá z Budapešti či Viedne. 28. Júna 1914, presne v deň atentátu na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda sa v Nitre predstavil rakúsky majster WAF Wien. Hostia zvíťazili 7-2 a týmto zápasom sa takmer na pať rokov zastavil futbalový život. V pohnutých časoch vojny nebol naň čas.

2. Medzivojnové strasti 1919-1944 >>

3. Trpezlivosť priniesla ruže 1945-1959 >>