FC Rimavská Sobota

História futbalu v Rimavskej Sobote sa začala písať od roku 1908, ale organizovane sa začala hrať v roku 1913. Prvá jednota vznikla pod menom RAC(Rimaszombati Atlétikai Club) Rimavská Sobota a činnosť začína na provizórnom ihrisku, ktoré slúžilo ako mestské trhovisko. V roku 1919 vzniká RPOŠ(Rimaszombati Polgári Olvasókor Sportszakosztály) Rimavská Sobota. V roku 1924 vzniká nová silnejšia robotnícka jednota REME. Vzájomné súperenia medzi RPOŠ a REME boli veľmi ostré a zaujímavé. V roku 1935 dochádza k dohode medzi existujúcimi a zjednotením RPOŠ a REME vznikla Snaha Rimavská Sobota. Táto fúzia mala za následok skutočný vzrast úrovne futbalu v Rimavskej Sobote. Pripojením R.Soboty k Maďardku v roku 1938 dochádza aj ku preskupeniu síl, ale po druhej svetovej vojne futbal v Rimavskej Sobote okamžite ožíva. Vzniká TJ ŠK Rimavská Sobota. Futbalové osobnosti ako Szapáry, Juhász, Eibner, Bordáš a ďalší boli vizitkou Rim.Soboty. Päťdesiate roky sú najúrodnejšie v histórii Rimavskosobotského futbalu. Tunajší futbal sa prebojoval do divízie a do Rimavskej Soboty prichádzali celky ako Trenčín, Kablo Bratislava, Partizánske, Myjava, Handlová, Kremnica a ďalšie. Po roku 1957 dochádza opäť k pádu a mesto je ťažko športovo skúšané. Miestny učiteľ Pavel Urban má šťastnú ruku pri výchove mladých hráčov a dorastenci sa dostanú do I.dorasteneckej ligy. Mnohí odchovanci hrávali aj ligový futbal. Vlado Hrivňák, Gajarský, Košík, Chovanec, Chrtianský skúšali to aj v lige, ale najďalej to dotiahol Vlado Hrivňák v drese Slovana Bratislava. Po neúspešných rokoch sa začína futbalový život opäť vracať do mesta v 70-tych rokoch. Dvakrát sa mužstvo prebojovalo krajských majstrovstiev, ale po roku vypadlo. Väčšie úspecy sa dostávakú pod vedením Ing.Ficzereho, L.Fašku a P.Blašku. Táto trojica rozprúdila futbalovú hladinu a postupne sa výsledky dostavujú. V prvom rade sa vytvorili podmienky v materiálno-technickej základni. Urban, Olovecký, Hámory, Garaj, Petrášek, Vaš to boli tréneri, ktorí sa okolo mužstva vystriedali. Posledne menovaný dosiahol postup do krajských majstrovstiev. Prišli ďalší Tatár, Hrušecký, opäť Vaš a opäť postup do II.SNFL. Aj hráči sa striedali. Mnohí z nich sa v Rimavskej Sobote aj udomácnili. Svinčiak, Kýpeť, Michálek, Maroš, Filka, Petrík, Koreň, patrili do prvej "várky". Gablas, Mihók, Vojtko atď. Hráči v roku 1982 vybojovali postup do II.SNFL a od tej doby sa opäť zaplnili priestori na štatióne. Na trénerských postoch sa vystriedali: František Vaš, Alexander Nagy, O.Bříza, Š.Szánto a ďalší. Od roku 1994 R.Sobota hrala v II.SNFL, v tom období došlo k reorganizácii súťaží a môžeme smelo hovoriť o novodobej histórii futbalu v našom meste, ale i na Gemeri.
A-mužstvo nastúpilo v sezóne 1994/95 do súťaže III.ligy pod vedením trénera K.Kisela a do klubu vstúpila ako generálny reklamný partner spoločnosť Tauris a.s.. Predsedom správnej rady sa stal p. L.Sedmák. Ešte v tomto ročníku postúpila R.Sobota do II.ligy a po ďalšej reorganizácii súťaže sa podarilo postúpiť spolu s Petržalkou, Žilinou a Dubnicou tentoraz však do I.ligy. Nik nechcel veriť, že Rimavská Sobota bude účinkovať v I.lige. A predsa tomu bolo tak. V prvej lige sa ku kormidlu dostal uznávaný odborník Stanislav Jarábek. Káder sa však slabo doplnil. Prišli iba starší hráči ako Pauk, Švec, Medgyes a po jeseni R.Sobota obsadila iba posledné miesto zo ziskom 12 bodov. Je pravda, že počas sezóny prišli ďalší hráči ako Žingor, Vrábel, Džubara, Sýkora, Toman, ale mužstvu to nešlo. Jarnú časť už viedol Juraj Szikora a opäť sa mužstvo doplnilo. Kakaš, Rupec, Végh, Siago, V.Prokop. Szikora mal šťastnú ruku. Liga sa zachránila a mužstvo nazbieralo 36 bodov. V historickom zápase, kde bola doposiaľ najväčšia návšteva v R.Sobote vyše 12 000 divákov R.Sobota - Trnava 2:1, súper ani po 24 rokoch nedokázal na Gemeri vybojovať majstrovský titul! V ďalšom ročníku Szikoru nahradil Ladislav Jurkemik. Bol vynikajúci stratég a odborník, súťaž však nedotiahol. Ku koncu súťaže trénoval R.Sobotu František Vaš. Rimavská Sobota dosiahla historické umiestnenie a to 6.miesto. Pred sebou mali Slovan, Trenčín, Inter, Trnavu a 1.FC Košice. V rámci Intertoto Cup R.Sobota sa prebojovala do druhého kola, kde dokázala na domácej pôde poraziť Sampdoriu Janov. Tretia ligová sezóna však bola katastrofálna. Trénera Vaša vystriedal Andrej Daňko, ale mužstvo sa počas celej sezóny iba trápilo. V mužstve boli opäť veľké zmeny. Lukáč, Pavič, Pirija, Vilím, Labant, Vallner, Dvořák, Urblík, Kysela, Václavík boli nové tváre, ale mužstvu sa nedarilo. Prievidza, Nitra a Rimavská Sobota trestuhodne ponúkali jeden druhému šancu na záchranu, ale R.Sobota vlastnou nemohúcnosťou doplatila na prešpekulovanosť a súťaž po troch rokoch opustila spolu s Bardejovom. V poslednom rozhodujúcom zápase na domácej pôde podľahla Ružomberku 2:3 a Prievidza na zamyslenie vyhrala v Košiciach 1:3 a bolo rozhodnuté. Po troch rokoch pôsobenia v Mars superlige sa ocitol FC opäť v II.lige a to so staronovým názvom, čo bolo len logickým vyústením odstúpenia generálneho partnera Tauris a.s.. Po vypadnutí do druhej ligy prišiel tréner Vladimír Rusnák s jediným cieľom, za pomoci reklamných partnerov prinavrátiť tomuto mestu i regiónu futbal, ktorý mu patrí.