Reklama

Futbalovekluby.sk na Facebooku
Medzinárodné mládeznické turnaje  Tréningové súpravy Legea pre futbalové kluby

FC Zohor

História klubu

História

Umiestnenie mužstva v posledných sezónach

Liga    Sezóna            Umiestnenie    Z        V         R         P          Góly    Body

IV.B    2001/2002                3.           30       17        7          6          72:30    58

IV.B    2002/2003                2.           30       20        6          3          79:28    66

IV.B    2003/2004                1.           30       20        5          5          61:25    65

III.      2004/2005              15.           30         4        6        20          27:76    18

IV.B    2005/2006                8.           30       11        5        14          59:60    38

IV.B    2006/2007              12.           26         8        2        16          38:66    26

IV.B    2007/2008              11.           26         7        7        12          32:47    28

IV.B    2008/2009                8.           26         9        6        11          32:39    33

IV.B    2009/2010              13.           26         6        9        11          36:58    27

 

Počiatky futbalu v Zohore

     Futbal v Zohore sa začal hrať v roku 1920, registrácia hráčov bola vykonaná v roku 1921. O založenie futbalového klubu ŠK Union Zohor sa zaslúžili predovšetkým títo obetaví funkcionári:
A. Jetmar, Spitzer, Leischman, Kostelka, F. Kratochvíl, V. Kratochvíl, J. Kratochvíl, R. Novák, J. Struhár, A. Struhár, P. Šebo a J. Závracký.
Treba uviesť, že takmer všetci títo funkcionári boli súčasne aj aktívnymi hráčmi.
     Prvé ihrisko bolo na lúke pri potoku "Čistko", brány sa nosili z obce. V polovici 20-tych rokov sa hral futbal na starom ihrisku v priestoroch terajšej ZŠ. Za prvú prezliekáreň slúžila predná izba u "Kahánku", neskôr bola v priestoroch ihriska budova s jednou miestnosťou, slúžiacou pre oddych hráčov a rozhodcu počas prestávky. Obliekáreň bola v hostinci u "Kratochvíla". Materiálne podmienky pre činnosť klubu sa hradili zo vstupného, z výnosov tanečných zábav a dosť často prispievali aj funkcionári. Oceniť treba, že aj napriek takýmto skromným podmienkam hráči so záľubou a zanietením reprezentovali Zohor a pričinili sa tak o jeho dobré výsledky.
 

Ďalší rozvoj futbalu v Zohore

     V rokoch 1922-1942 vyvíjal Union Zohor úspešnú činnosť v rámci záhoráckeho regiónu. Pomerne dobré návštevy obecenstva umožňovali túto činnosť udržiavať na primeranej úrovni. Futbalová úroveň vtedajšieho družstva zodpovedala materiálnym podmienkam a možnostiam štartovať v II. triede Západoslovenského kraja.
     Za najvýznamnejšie úspechy v predvojnovom futbalovom živote v Zohore možno považovať: 
  

  • účasť družstva vo finále o pohár Matice slovenskej v Martine v roku 1935. Víťazom sa stala ŠK Žilina po výhre 3:0 nad Zohorom, 
     
  • víťazstvo dorasteneckého družstva v roku 1936 na 2-dňovom bleskovom turnaji v Bratislave. Vo finálovom zápase medzi 50-timi družstvami z celého slovenska vyhral Union Zohor nad RApidom Trnava 2:0. Finálový zápas sa hral ako predzápas pred ligovým zápasom ŠK Bratislava - Sparta Praha. Za víťazstvo venovala Sparta Zohoru červené dresy. Zohor reprezentovali títo hráči: T. Bačo, A. Cabadaj, M. Jurových, C. Matlovič, F. Masarovič, J. Martinkovič, J. Sloboda, V. Valovič, J. Matulník, T. Mifkovič a F. Štefek.
  • účasť Unionu Zohor v západnej časti národnej ligy v ročníku 1935-36, kedy v Zohore bojovali o ligové body Nitra, Topoľčany, Trnava, Nové Mesto n/Váhom a ďalšie významné mužstvá. Družstvo skončilo túto vlastne najvyššiu slovenskú súťaž, pretože v celoštátnej lige bola len ŠK Bratislava a Rusj Užhorod, na predposlednom mieste s 10 bodmi. Žiaľ, boli to družstvá profesionálne a nad sily dedinského družstva.

     Napriek tomu, že Zohor nemal v tomto období trénerov, bol liahňou dobrých futbalistov. Bol to predovšetkým dlhoročný brankár ŠK Bratislava Fero Hubek, jeho brat Jaroš Hubek, Milan Závracký, Tomáš Bačo, František Masarovič a ďalší. Všetci títo hráči šírili dobré meno ohorského futbalu. Na druhej strane za Union Zohor hrávali tzv. cudzí hráči zvučných mien, napr. bývalí hráči ŠK Bratislava: Karol Polák, Ján Žužič, Imro Záni, Gustav Janček, Wolf z Marcheggu, Daráž a Németh zo Stupavy, Valovič z Pl. Štvrtka a Vachálek zo Suchohradu.
     Úspechy Zohoru sa zrodili aj vďaka veľkému záujmu zohorského obecenstva o futbal. Návštevy na zápasoch presahovali často počet 1000. Veľa fanúšikov cestovalo s družstvom na súperové ihriská. Obdivuhodná bola napr. cesta na kvalifikačný zápas do Bošian a mimoriadny vlak s fanúšikmi na dôležitý zápas do Holíča.
     Veľmi záslužnú činnosť v tomto období vykonávali funkcionári klubu - predseda Ján Závracký, tajomník Fridrich Braunecker, Ján Matlovič a František Rybár.
     Po prechode viacerých hráčov do iných klubov a zanechaní aktívnej činnosti (Masarovič, Polák, Bačo, Matlovič), nastalo v klube prechodné obdobie neúspechov. Ale ako to už vo futbale na vidieku býva, opäť sa objavili v miestnom doraste výborný futbalisti M. Kovár, V. Ščasný, E. Matlovič, B. Ščasný a Zohor zase úspešne účinkuje v Záhoráckom regióne, hráva so Senicou, Holíčom, Malackami, Šaštínom, Kútmi.
     V roku 1948 organizuje obetavý funkcionár O.Hoz zájazd do Prahy, kde dorastenci Zohoru hrajú zápas s dorastom Sparty Praha pred ligovým zápasom Sparta Praha - AC Trnava a porážajú dorast Sparty 6:2. Na odvetný zápas v roku 1949 prichádza do Zohoru seniorské družstvo Sparty Praha a pred 2.600 divákmi víťazí nad Unionom Zohor 2:1.
     Káder mužstva v následnom období tvorí silná generácia futbalistov: F. Mackovič, V. Zálesňák, M. Kovár, J. Kovár, T. Hubek, Ľ. Hlavenka, M. Závracký, A. Matlovič.
 

Nový futbalový štadión v Zohore

     Pri príležitosti otvorenia ihriska v roku 1953 prichádza do Zohoru "B" mužstvo ČSR. Na zápase je prítomných 2.500 divákov a ČSR víťazí nad Zohorom 7:2. V nasledujúcom roku zavítajú do Zohoru juniori ČSR na zohratie prípravného zápasu, ktorý rámcuje opäť krásna divácka kulisa.
     V samostatných futbalových súťažiach v tomto období Zohor napriek tomuto, že sa umiestňuje na prvých miestach v tabuľke, vinou opakujúcej sa reorganizácie, dostáva sa až do II. triedy majstrovských súťaží.
     V období 60-tych rokov hrajú futbalisti Zohoru bez mimoriadnych úspechov, keď kostru mužstva tvoria prevažne študenti. Do Interu Bratislava odchádza M.Hrica, kde sa na dlhé roky stáva platným hráčom ligového kádra.
     Na obdobie rokov 1966-68 prichádza Zohoru vypomôcť ako tréner F. Masarovič, dorast trénuje M. Kovár a práve spolupráca týchto bývalých úspešných hráčov Zohoru prináša oživenie záujmu o futbal. Na ich prácu úspešne nadväzujú ďalší tréneri J. Požgay, J. Masarovič, F. Vachálek, M. Michalík. V roku 1974 získava mužstvo Zohoru vedením hrajúceho trénera J. Masaroviča Slovenský pohár Mestského futbalového zväzu v Bratislave. keď v semifinále víťazí nad Matadorom Bratislava a vo finále poráža v Malackách tamojšie mužstvo 2:1.
     Tento úspech zopakuje ešte v roku 1986, keď vyhrá Slovenský pohár OFZ Bratislava-vidiek.
     Veľkú zásluhu na činnosti futbalového klubu majú telovýchovný funkcionári A. Matlovič, K. Sabol, Š. Valent, Otto Hoz a Michal Kovár.

 

 

 

Zdroj: http://www.zohoronline.sk/site/index.php?id=279< Späť
prevádzkovateľ stránky | 2006 © futbalovekluby.sk | webdesign © bart.sk
Ján Mucha podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Marek Hamšík podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Plastic People podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis ČŽŠ