FK Čadca.

"Prebúdzanie" futbalovej tradície v Čadci"

Futbal v Čadci prežil v jeseni 2004 malé znovuzrodenie. Po dlhých rokoch stagnácie, keď prežitie jedného z najstarších a najväčších športových oddielov Kysúc zabezpečovalo nadšenie hŕstky sponzorov a mravenčia práca s futbalovými nádejami i dospelými prebiehala často na báze dobrovoľnosti, začala vo Futbalovom klube Čadca pracovať skupina ľudí, ktorá si dala ako jeden z hlavných cieľov prinavrátiť obyvateľom Čadce zašlú slávu futbalu v ich meste. Nadviazať na úspechy niekdajšieho TJ ZZO Čadca a vôbec sa im priblížiť je vec neľahká. Veď počas bezmála pätnástich rokoch prišiel futbalový oddiel o takmer všetok majetok, a táto skutočnosť sa v rozhodujúcej miere podpísala aj pod žalostný stav športového stánku, ktorý v časoch I. SNFL zapÄşňali tisíce fanúšikov. Vďaka kľúčovej podpore mesta Čadca a poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí dali zelenú strategickej pomoci najmasovejšiemu športu na území ich mesta, sa podarilo uskutočniť kroky, aby slová o podpore mládeže, skvalitnenia a postavenia "A" tímu mužov a zveľadení športového areálu neostali len na papieri.

FK Čadca sa podarilo v tomto období rozbehnúť niekoľko projektov. Medzi ne patrí napríklad športová trieda. Od septembra 2005 začala svoju existenciu na ZŠ Čadca Žarec trieda piatakov s rozšíreným vyučovaním telesnej výchovy so zameraním na futbal, ktorá by sa mala postupne rozvinúť do centra talentovanej mládeže a mala by nájsť svoj ekvivalent aj na stredných školách v meste Čadca. Táto iniciatíva mala podporu aj v posledných rokoch najúspešnejšom futbalovom klube na Slovensku - MŠK Žilina, s ktorým vedenie FK Čadca uzavrelo generálnu dohodu o rozvoji mládeže v regióne Kysúc.

Z úspechov spomenieme 3. miesto v rámci celej Slovenskej Republiky, ktoré dosiahlo družstvo starších žiakov v konkurencii renomovaných prvoligových klubov, ktoré združujú svoju mládež v spomínaných centrách talentovanej mládeže. Pod tento úspech sa podpísal hlavne vtedajší FK Junior Čadca. Za zmienku stojí tiež stabilizácia výkonnosti "A" tímu mužov, ktorý sezóne 2004/2005 po zimnom doplnení kádra a ustálení pomerov v klube