FK Energetik Veľké Kapušany

História nášho klubu

... vítajte na webovej stránke najobľúbenejšieho,najpopulárnejšieho a najstaršieho založeného kolektívného športu v našom meste.Futbal mnohé desaťročia spája milióny ľudí na celom svete.
Nepozná hranice,rozdiely rás,svetonázorov,náboženstva.Je športom,ktorý prakticky realizuje všetko,čo sa od športu žiada - výkon radosť , priateľstvo.Je to hra,ktorá má vyznávačov na celom svete a nie je to to inak ani v našom meste.
Na úvod mi dovoľte,aby som v krátkosti priblížil históriu nášho klubu.Futbalova cesta od svojich prvých krokov na provizornom ihrisku až po súčastnosť je lemovaná obetavou prácou a výkonmi našich futbalistov,trénerov,funkcionárov a fanúšikov,ktorí neľutovali obetovať svoj voľný čas tomuto krásnemu športu.Nemožno vymenovať všetkých,čo sa vystriedali v tomto pelotóne,preto sa na úvod ospravedlňujem tým,ktorých som vynechal. Vznik futbalu v našom meste sa datuje z r. 1923.Z ďalekého Anglicka sa dostala táto hra aj k nám do odľahlého kúta sveta-do Veľkýck Kapušian.Kto bol jeho prvým priekopníkom?Nepopierateľné prvenstvo v rozvoji športu mal Szilárd Szépfi,ktorý na jar r. 1923 začal organizovať prvé športové podujatia.V tomto období šport predstavoval hlavne futbal.Športové ihrisko sa nachádzalo na bývalom ,,Rakodó´´.Prvé futbalové mužstvo malo zaujímavé profesíjne zloženie : Vojtech Kovács - bankový úradník ,Ladislav Hínek - český úradník,Antal Csengeri - roľník,Andrej Béreš- robotník,Szedlák-colník,Pavlinský-kováč.Vieme,že všetko so všetkým súvisí.Platí to aj vo vzťahu politika-šport.V r. 1923 už oficiálne existovala komunistická strana.Najväčším a najvýznamnejším oddielom robotnického športového zväzu bol futbalový klub známy pod názvom ,, TÖREK-VÉS´´ktorý založili Davidovič Jenó-mäsiar,Pasztirák Ľudovít-obuvník a Fedor-holíč.Ihrisko,miesto veľkých bojov bolo ,Páskom dúló´ . Voz,bycikel,nohy-to boli dopravné prostriedky,ktorými sa chlapci dostali na zápasy do Kr.Chlmca,Čopu,Užhorodu a Sečoviec. Odr.1932 mužstvo fungovalo pod názvom KTK ( Kaposi torna klub )-hráči pravidelne trénovali a boli účastníkmi ligových zápasov.Taká bola situácia v rokoch 1932-1938.V povojnovom období sa podarilo našim futbalistom husárský kúsok,keď pod názvom KŠK ( Kapušianský športový klub ) sa dostali zo 4.triedy až do krajskej ligy.

Legendárne mužstvo trénoval Saffa Gyurka : Köblös,Zselinsky,Sánta,Barlog,Strausz,Sponták,Dubinyi,Malay,Galgóczi,Vojtech Majoros (Dzigu) a ďalší.Veľkými osobnosťami tohto obdobia boli ešte : Imrich Kázsmér (Pange),Sziszák János, Reiskup Nándor,Medvecký,Weinrauch Tibor,Dudáš Antal,Kovács István,Vernársky Jozef,Gerbery Danyi,Vajo Pál a ostatní.Od r. 1953 do r. 1961 život mužstva riadil právnik Marics Gyula a jeho pravou rukou bol Szencsák János.V tomto období sa začali presadzovať už aj mladší hráči,ktorí pod vedením Alexandra Dudáša v spolupráci s Rudi báčim (Kiss Rudolf-bývalý tréner fínskej repre.)Futbalové mužstvo už pod názvom ,Dinamo´ oslavovalo postup do prešovskej A-ligy. Tvorili ho títo hráči:
Balogovci,Ladzson,Toth,Bárko,Breza,Straus,Galambosiovci,,Popovics,Santa,Szabo,Méhes,Sárosi,Takács, Sarkadi,Vajo,Dadu,Keleny,Basa,Szeman,Béres,Taraszovics a ostatní.Novými tvárami pod vedením trénera Jána Strausza boli : Pál,Kmetony,Koppeny,Barka,Virčíkovci,Duska,Mihajlo a Baloghovci.
Od r. 1964 pod názvom ,Družstevník´ bez dostatočného finančného zázemia mužstvo vegetovalo v okresnej súťaži a ich súpermi boli Trebišov,Bieľ,Borša,Drahňov,Čičarovce,Streda n/Bodrogom, a Ruska.Tvorili ho títo hráči:Verba,Virčíkovci,Nadaľovci,Belán,Koroskényi,Kuco,Kálaiovci,Toth,Pavlík.Vybudovaním energetického centra vo Vojanoch prebrali elektrárne patronát nad futbalovým mužstvom s novým názvom ,ENERGETIK´,a od r. 1965 figuruje pod týmto názvom.Na lepšie časy sa začalo blýskať v r.1974 , keď trénerské žezlo prebral bývalý hráč VSS Košice Dr. Václav Jutka,ktorý začal trénovať týchto hráčov:Olšavský,Bubernák,Balcár,Belán,Pavlík,Toth,Vargaeštok,Dobo,Nagy,Dzuro,Tobiaš,Melník,Štím,Péter Koroskenyi,Kalán,Nadaly,Sidor,Ovák,Ferenci a Tirpák.Futbalisti za 4 roky trikrát postúpili a v ročníku 77/78 postúpili do krajského majstrovstva a v tom istom roku 14.augusta 1977 sa hral prvý oficiálny majstrovský zápas na novom štadióne.Na letnú prípravu v r.1978 prišiel nový tréner Kaško Mikuláš z Košíc a hráčsky káder sa rozšíril o hráčov:Tušai,Skrežina,Csarnakovics,Sasák,Vince,Ferčák,Ígyárto a Olexa.V januári došlo k výmene trénera a mužstvo prebral Štefan Nadzam z Michaloviec a najlepšími strelcami boli Tušai a Jožko Kufa z Pavloviec.Vsezóne 79/80 posilnili náš klub Ján Hudák a Csarnakovics,ktorí spolu vytvorili nedobytnú hradbu pred vlastnou bránkou.Na kvalifikačnom turnaji v Dubnici n/Váhom si naši hráči víťazstvom vybojovali účasť v 2.SNL .Prvú sezónu v 2.SNL mužstvo začalo pod vedením trénera Fridricha Bliščáka,okrem spomínaných hráčov káder tvorili títo hráči: Lakatoš,Chautur,Dezsó,Válayi,Tamaška,Csiriban,Bárko,Horňák a z dorastu Rebreš,Gomolčák a Lengyel.Po zostupe z 2.NSL sa nová sezóna začala pod taktovkou Jožka Kufu,ktorý bol hrajúcim trénerom s jediným cieľom-postup do 2.SNL.vV mužstve sa objavili nové tváre ako napr. Sedlák,Maroši,Trelo.Po víťazstve východnej skupiny hralo naše mužstvo kvalifikačný zápas 3.júla 1985 vo všešportovom areáli pred 4000 divákmi proti Moldave n/Bodvou a na radosť našich fanúšikov po štandartke Jožka Kufu dotiahlo do víťazného konca a tým opätovný návrat do 2.SNL. V nasledujúcej sezóne mužstvo posilniliKertész,Hami,Fekete a novým trénerom sa stal Pavol Kover.Po neúspešnej sezóne 89/90 naši futbalisti skončili na poslednom 16.mieste a opäť sa vrátili do Košického majstrovstva.Sezóna 89/90 sa začala pod vedením Gejzu Métého s týmto kádrom:Fedor,Sičák,Tamaška,Hudák,Rebreš,Csorba,Szabo J.,SzaboA.,Kertész,Lukáč,Sedlák,Csizmadia,Lázar,Hami,Roman,Terebessy,Kastély a Repka.
i v 4 .lige.