FK Mesto Prievidza

História futbalu v Prievidzi

Prvý športový spolok v Prievidzi vznikol 19. októbra 1919 pod menom Prievidzský Atletický Club (PAC). Propagátorom jeho založenia bol mladý Pavel Bleyer, ktorý našiel výborného poporovateľa tejto myšlienky v neb. Dr. Štefanovi Haitschovi. V roku 1923 sa však tento klub rozpadá.
Futbalový život sa začína prebúdzať až v roku 1929. V hostinci u Hanku za prítomnosti asi 30 ľudí, pochopiteľne po predbežných prípravách, došlo 2. februára 1929 k založeniu ŠK Prievidza. I keď klub ako taký vznikol, nemal predsedu. Až nakoniec sa funkcie ujal Anton Engliš.
Obdobie rokov 1936 - 1939 bolo poznačené medzinárodnými udalosťami. Na futbal sa vtedy moc nedalo myslieť, preto sa hral minimálne. Takisto v rokoch 1940 - 1944 na futbal vtedy nebolo moc času, pretože toto obdobie bolo poznačené II. svetovou vojnou.
Po roku 1948 sa názov ŠK Prievidza mení na Sokol Prievidza. Prievidzskí futbalisti v tom čase hrali I. triedu Nitrianského kraja. Už v nastavajúcom roku 1949 sa opäť mení názov oddielu a vzniká Sokol Carpathia Prievidza.
Na sklonku roku 1953 sa v budove terajšej Sokolovne zišli zástupcovia Sokola Carpathia Prievidza a Banika Nováky, aby vytvorili jeden futbalový oddiel. Toto rozhodnutie padlo vtedy, keď sa začali vytvárať Dobrovoľné športové organizácie a keď došlo k reorganizácii futbalových súťaží. Najskôr sa časť funkcionárov nechcela zlúčiť, ale konečné rozhodnutie padlo na sklonku roka 1954, kedy sa dohodlo, že od roku 1955 začne súťaž zlúčený futbalový oddiel Baník Prievidza.
V rokoch 1960 - 1961 pôsobil Baník Prievidza v majstrovstve Stredoslovenského kraja, ked sa mu podarilo obsadiť 10. priečku. Následne na to o rok neskôr sa jej podarilo dostať na peknú tretiu priečku. Trénerom Baníka bol v tých rokoch Vladimír Meissner. V rokoch 1962 - 1963, kedy bol trénerom Ján Mašek sa jeho zverencom podarilo obsadiť 7. priečku.
V roku 1965 sa ujal Baníka Oldrich Bríza, ktorý sa dostal do áčka po roku strávenom trénovaním prievidzského "B" mužstva. Prievidza pod jeho vedením obsadila 4. miesto a tým si zabezpečila do budúceho roka účasť v divízii, keďže od ročníka 1965/66 súťažná komisia ÚV ČSTV podľa komunikačných možností rozdelila družstvá do dvoch slovenských divízií. Z tejto súťaže sa hned v prvom roku hráčom Baník podarilo vyhrať celú súťaž a tak sa dostali do II. ligy - skupina B. V týchto súťažiach sa Baník pohyboval až do roku 1972, kedy sa mu podarilo získať vytúžený postup do II. ligy. V nej sa mu podarilo vytrvalo držať až do roku 1976, kedy sa mu nepodarilo túto súťaž udržať a tak zostúpil do Slovenskej národnej ligy, ktorú začal hrať pod vedením Jozefa Oberta. Túto súťaž hral až do roku 1981, kedy sa mu podarilo túto súťaž vyhrať a postúpiť tak do 1. Slovenskej Národne ligy. V tejto súťaži podával v celku solídne výkony a vždy sa mu podarilo udržať v bezpečných vodách, v strede tabuľky až do roku 1988. Najúspešnejším obdobím Prievidze vo futbale sú 90-te roky, kedy už pod novým názvom FK Petrimex Prievidza hrával najvyššiu súťaž, z ktorej vypadol v sezóne 2000/2001 opustil aj II. ligu klub už pod menom Baník Prievidza. V súčastnosti hrá II. ligu Západ, čo je 3. najvyššia súťaž na Slovensku. Jeho ambíciou je určite hrať vyššiu súťaž, a všetci fanúšikovia a priaznivci mu pevne veria.