FK Žiar nad Hronom

História futbalu v Žiari nad Hronom

Začiatky športu, ktorý by mohol mať charakteristiku ako organizovaný, sa vo Svätom Kríži nad Hronom datujú k roku 1919, keď prakticky na celom Slovensku, po vytvorení samostatného Československa, sa začal rozvíjať aj športový život. V hostinci na Vartičke, sa zišla skupina mladých ľudí a začala sa zamýšľať nad tým ako realizovať svoje pohybové aktivity. Veď informácie o futbale v Kremnici, Novej Bani, ale aj z Banskej Štiavnici prenikli aj k brehu Hrona. A futbal bol všetkým najbližší. Muselo však prejsť viac rokov, aby aktivita mala ako taký zmysel. Prvé a skutočné historické futbalové stretnutie vo Svätom Kríži nad Hronom sa odohralo koncom júla v roku 1928. Súperom domáceho ŠK bola Kremnica a výsledok bol
3 : 0 v prospech hostí. Hralo sa na ihrisku Pažiť - jarmočnisko ( v súčasnosti Medzi vodami, kde sídli SsVk ) a v strede ihriska stál stĺp el. osvetlenia, ktorý museli hráči obiehať.

Až rok 1929 priniesol aktívnejší futbalový život, keď iniciátívni križania na čele so Zimermannom, Bujnom, Hrmom, Priehradníkom a miestnym holičom Petrom Henčom ako i ďalšími založili ŠK Svätý Kríž nad Hronom.
A to je vznik organizovaného futbalu. Samotnú históriu žiarskeho futbalu je možno rozdeliť do niekoľkých období.

Tým prvým boli roky od vzniku až do skončenia II. svetovej vojny ( 1929 - 1945 ). Najdôležitejšie v tomto období je vybudovanie futbalového ihriska, ktoré v roku 1932 bolo otvorené s Kremnicou remízou 1 : 1 a v podstate nie je ďaleko od súčasného areálu. Prvým oficiálnym predsedom klubu ( 1934 ) bol Jozef Balogh.Obdobie II. svetovej vojny poznačilo Pohronie najmä odbojom v SNP. Najbližší rok tesne po vojne sa pár bývalých hráčov na čele so Zúbrikom, Krajčím, Ganzerom, Országom pustilo do budovania mužstva. Mala vo svojom strede výborného futbalistu Jozefa Luptáka, ktorý dlhé roky sa stal kľúčovou osobnosťou celého futbalového hnutia v meste. V ročníku 1947- 48 hrá ŠK pravidelnú medziokresnú súťaž..
V roku 1950 sa začalo s budovaním nového areálu a v roku 1952 bolo ihrisko slávnostne otvorené.

Na snímke, legenda Viliam Schroif.

Od 1.1.1955 sa zo Svätého Kríža nad Hronom stáva Žiar nad Hronom. Fabrika ZSNP začala zamestnávať veľa ľudí a medzi nimi aj dosť futbalistov. Obdobie 1954 - 1964 možno nazvať ako spojenie futbalu so ZSNP. Spomeňme len niekoľko hráčov z tohto obdobia, ktorí mali prvoligové skúsenosti, ako napr. Danko, Pšenek, Kacz, Valentík, Ihringovci, Brunclík, Šemoda. Na trénerskej lavičke pôsobili : Malatinský, Lovász, Vanák, Gaváč, Fekete, Horniak a Lupták.
Prvý postup bol v roku 1955, potom sa neuspelo v baráži do divízie s Lietavskou Lúčkou a o rok sa dokonca vypadlo až do okresnej súťaže ( 1961 ), ale v zápetí sa postúpilo. Od tých čias sa vsadilo výlučne na vlastných odchovancoch a hráčov blízkeho okolia.

Mužstvo TJ ZSNP, ktoré hralo v roku 1974 semif. SP so Slovanom Bratislava .
Stojací zľava: Ambróz Jozef ( ved. mužstva ), Baranec, Dolinsky, Záhorec, Fábry, Kutaš, Beňo, Polák, Mravec Milan ( tréner ).
Dolný rad: Dvonč, Szantai, Kabát, Ferko, Bulík a Mazúch.

Nasledujúce roky od postupov až k stagnácii ( 1965 - 1981 ).
Futbal začal byť zaujímavý pre širokú verejnosť, ktorá si nachádzala v čoraz väčšej miere svoje miesto na štadióne, ktorý aj pre účely spartakiád bol dobudovaný v roku 1962 a samozrejme očakávala aj výsledky. Tie nenechali na seba dlho čakať a už v roku 1968 mužstvo TJ ZSNP postúpilo MK do divízie. Dva roky stačilo nato, aby nasledoval ďalší postup, tentoraz do I. SNL. Stalo sa to v roku 1970. Pri postupoch boli tréneri Petrovič, Baránek a Lupták.Žiarske mužstvo TJ ZSNP hralo potom úspešne sedem sezón v I. SNL a do konca so Slovanom Bratislava. roku 1974 aj semifinále Slov pohára.

Na snímke z tohto zápasu a číslom 14. Stanislav Lupták a oproti Ján Pivarník.

Z I. SNL došlo k vypadnutiu v roku 1977. Počas účinkovania pôsobili pri žiarskom mužstve takí tréneri ako Mašek, Pšenek, Mravec a Jarábek.
Neúspech v kvalifikácii o II.SNL v Dubnici v roku 1981 však na dlhé roky poznačil žiarsky futbal, ktorý postupne sa prepadával až takmer ku dnu.
Futbal na periférii, tak možno charakterizovať žiarsky futbal v období veľmi ťažkom ( 1982 - 1995 ).
Medzitým sa futbal odčlenil od TJ ZSNP a vznikol Slovšport ( 1991 ), ale ani tieto okolnosti nezabránili stagnácií žiarskeho futbalu.

Nastupuje obroda futbalu a s ňou aj úspechy ( 1996 - 2004 ).
V roku 1995 vzniká spol. s ruč. obm. pri ŠK ZSNP a vznikom tejto spoločnosti aj nástupom k zvýšeniu kvality najpopulárnejšieho športu. Tri postupy, z I. B triedy až do III. ligy. Tréneri Dolinský a Petrák doviedli mužstvo späť na celoslovenskú futbalovú mapu a v ročníku ( 1999 - 2000 ) hrá už mužstvo ŠK ZSNP kvalitnú II. ligu, ale žiaľ pre reorganizáciu súťaže na udržanie nestačí ani 9. miesto.
Znovu III. liga a naposledy pod vedením trénera Petra Ančica a súčasne druhé žiarske semifinále v Slov. pohári tentoraz s Ružomberkom. Nasleduje druhý ročník v II. lige a znovu z 13. priečky vypadnutie. V ročníku 2002/2003 mužstvo vyhráva III. ligu pod vedením trénera Viliama Ilku, ale z II. ligy sa pre finančné dôvody odhlasuje. ŠK ZSNP s.r.o. ako dcérska spoločnosť ZSNP a.s. zaniká a vzniká MŠK Žiar nad Hronom. V najvyššej stredoslovenskej súťaži hrá žiarske mužstvo poprednú úlohu pod vedením trénera Františka Karku.

Posledne obdobie žiarskeho futbalu je tesne pred jeho osemdesiatkou
( 2005 - 2009 ) a je poznačené v úvode postupom do novovytvorenej súťaže v rámci SFZ a to II. ligy sk. Východ z 3. miesta pod vedením trénera Ilku, ktorý je po tretí krát pri žiarskom mužstve. V tomto období bola dokončená výstavba umelej trávnatej plochy v areáli štadióna, ktorý v súčasnosti splňa pomerne vysoké požiadavky na kvalitnú prácu najmä s futbalovou mládežou. Futbalový klub je samostatným právnym subjektom pod názvom FK Žiar nad Hronom, spol. s.r.o.