FK Zlaté Klasy

História

História futbalu v Zlatých Klasoch siaha až do roku 1928, kedy bola založená športová organizácia pod názvom Nagymagyari Sport Egylet (NSE). Cieľom tejto organizácie bolo v dedine spopulárniť futbal a iné športy. Prvým predsedom NSE bol János Tamáskovics ale až v roku 1929 jeho miesto zaujal Ádam Hantos.

Do roku 1932 sa v dedine hrali len priateľské zápasy, ale v tomto roku vstúpili do MLSZ (Magyar Labdarúgo Szovetseg-futbalový sväz v Maďarsku). Vstup už v roku 1933 mužstvu umožnil, aby sa zapojilo aj do súťaže. So vstupom sa zmenil aj názov oddielu, vystupovali pod názvom ŠK Slovan Veľký Máger. Na majstrovské zápasy nastupovali proti mužstvám z Bratislavy (MTE Bratislava, Testvériség SE, Dornkappel) a mužstvám z okolia Bratislavy (Puspoki TK, Šamorín, Csolle).

Po skončení vojny, v roku 1946 sa začína nová éra, s novými podmienkami, nakoľko rozmery ihriska nezodpovedali normám a bolo potrebné ho prestavať. Neskôr sa viackrát zmenil aj názov športového oddielu: od roku 1953 Družstevník Rastice, po tomto názve vystupovali aj pod menom Závlahár a po istom čase sa zase vrátili k názvu Družstevník. Od roku 1973 klub vystupoval pod názvom Agroprogres.

V roku 1977 mužstvo vyhralo okresnú súťaž a postúpilo do 1.B triedy krajskej súťaže. Po úspešných rokoch v tejto súťaži prišiel postup do 1.A triedy krajskej súťaže. Nasledovali úspešné roky. Vybudovala sa ďalšia krytá tribúna a v roku 1986 sa dokončila aj výstavba osvetlenia. Úspešným trénerom tohto obdobia bol Marian Elefant. Mužstvo tvorilo mnoho vynikajúcich hráčov (Svoboda, Mandzák, Kummer, Bušík). V roku 1988 dosiahol futbal v Zlatých Klasoch svoj najväčší úspech-postup do 2. slovenskej ligy. Po tomto úspechu na začiatku 90 -tých rokov, po zániku firmy Agroprogres prišli na rad horšie časy. So zánikom firmy zanikli aj štedré sponzorské príspevkya mužstvo zostúpilo až do okresnej súťaže.

V súčasnosti funguje v dedine futbal pod názvom FK Zlaté Klasy pod vedením Štefana Kunyiho a Ľudovíta Mikocziho. Mužstvo je účastníkom 1. triedy okresnej súťaže, kde sa snaží hrať o popredné priečky.