Football Club Hlučín, a.s.

Krátká historie :

Klub byl založen v roce 1923 jako SK Hlučín, svá utkání hrál na městském stadionu v Hlučíně, o který se dělil se šesti dalšími spolky. Do pravidelných soutěži vstoupil klub v roce 1925. V roce 1938 byla sportovní činnost až do konce války přerušena. K obnovení a sloučení se Spartou Rovniny došlo 20. srpna 1945. V roce 1948 byl klub přeřazen pod Sokola a nesl název Sokol Hlučín. V listopadu 1952 byla zahájena výstavba nového stadionu. V roce 1953 se Hlučín probojoval do krajské soutěže a byl ustanoven DSO Slavoj Hlučín, v roce 1959 pak TJ Hlučín. V roce 1. září 1991 se fotbalový oddíl osamostatnil pod názvem FC Hlučín.Po dlouhých letech strávených v krajských soutěžích v roce 2002 klub postoupil do divize, o dva roky později do MSFL a v dalším roce do 2. ligy.

FC Hlučín v druhé lize :
  Svou první sezonu v druhé nejvyšší soutěži odstartoval FC Hlučín v sezoně 2005/06 pod vedením Erica Cviertny. Po slušném úvodu se nicméně druholigovou příslušnost podařilo zachránit až v posledním kole výhrou nad Viktorii Žižkov, v konečném součtu se umístil nováček soutěže na slušném desátém místě. V sezoně 2006/07 započal FC Hlučín druhou sezonu v druhé lize a po podzimu mohl být spokojen, držel se v klidném středu druholigové tabulky. Avšak katastrofální jaro zapříčinilo, že se tým z Hlučína zachránil až v posledním kole výhrou nad Třincem a obsadil tak poslední nesestupovou pozici. Od nové sezony 2007/08 se stal novým trenérem Petr Samec, který narozdíl od svého předchůdce slibuje ofenzivněji laděný tým.
  Fotogalerie :

Pro zvětšení klikni na obrázek

Dlouhá historie :

Vznik organizované kopané se datuje od roku 1923, kdy se ve zvláštní místnosti hotelu National konala ustanovující valná hromada Sportovního klubu Hlučín. Předsedou odboru kopané byl zvolen p. Sternlicht. Klubovými barvami byla zvolena zelenobílá, byla sestavena dvě družstva dospělých a klub požádal městské zastupitelstvo o přidělení hracích dnů na městském hřišti, o které se dělilo šest spolků. V srpnu roku 1923 byl přijat za řádného člena Československé asociace fotbalové. Dne 12.srpna 1923 sehrál svůj první zápas ve Svinově s tamním Slezákem s výsledkem 1:8.Na hlučínském hřišti nebyly šatny, hráči a rozhodčí se převlékali ve zvláštní místnosti hotelu National.V září byly předsednictvem Slezské župy fotbalové a sportovní veřejnosti v Ostravě projeveny sympatie k SK Hlučín na hřišti Olympie Zábřeh, kde v předzápase mezižupního utkání SŽF - Nordstgau podlehl SK Hlučín místní Olympii těsně 1:2. Funkcionáři klubu záhy rozhodli o využívání plochy hřiště k v zimních měsících k bruslení a nákladem 10 tisíc Kč byly navýšeny břehy okolo hrací plochy. Napuštění z blízké mlýnské strouhy bylo snadné, horší to bylo z vysušením plochy hřiště na jaře, kdy plocha nebyla mnohdy způsobilá ke hře ještě v květnu.Kde získat peníze na činnost? Funkcionáři přesvědčili správce školy v Bohuslavicích, aby dal dohromady jedenáctku, zapůjčili jim výstroj k sehrání zápasu s podobným sdružením a požádali ministerstvo tělovýchovy a sportu o státní subvenci na jejich činnost. Na podvod se přišlo, protože o totéž požádali Bohuslavičtí.V září 1924 se odehrál v Hlučíně první turnaj hlučínských klubů o pohár věnovaný představiteli města. Ve finále podlehlo domácí mužstvo SK Kravaře 0 : 1, pohár vítězům však odmítli předat pro údajný neoprávněný start .... !! pokračování zde !!