OŠK Kapušany

Pohľad do histórie športu v Kapušanoch

Kapušany patria k málo obciam, ktoré môžu popýšiť tým, že kedysi mali hokejový klub. Založený bol v roku 1964. Všestranne sa mu venoval Dr. Bartsch. Klzisko sa nachádzalo v miestnom parku.

Trvalým a dlhodobo pestovaným športom v Kapušanoch je futbal, ktorý sa v obci začal hrať organizovane v roku 1933. Teda v roku 2008 sme si v obci pripomenuli 75. výročie organizovaného futbalu v Kapušanoch.

Prvý zápas zahralo mužstvo Kapušian s Tulčíkom na jeho pôde a vyhralo ho 3: 2.

Futbalisti aj ich fanúšikovia zažili - ako to už v športe býva - chvíle krásne i smutné. Mužstvo seniorov hralo najvyššie v krajskom priebore. Úspechy kráčali s generáciami hráčov a prácou funkcionárov  i trénerov.

V 60 - tých rokoch futbal v obci zaznamenal rozmach pod vedením trénera Jozefa Kolena, ktorý neskôr trénoval Duklu Prešov. V roku 1973 na futbalovom ihrisku vybudovali spoločenskú miestnosť a šatne.

Od roku 1991 futbalový oddiel v jednotlivých súťažiach reprezentoval firmu Benzinol v kategóriách seniorov, dorastencov i žiakov, takže jeho oficiálny názov je TJ Benzinol Kapušany. Predtým  mužstvo hralo pod názvom TJ Družstevník.

V roku 1993 sa vedenie futbalového klubu ujíma Ing. Jozef Pribula. Je usporiadaný prvý ročník o pohár starostu obce, ktorý si odniesli futbalisti zo Solivaru. V roku 1996 po prvýkrát v histórii mužstvo pod vedením trénera Mgr. Františka Valíčka postupuje do V. ligy a piatym miestom v jesennej časti si zaisťuje účasť v Slovenskom pohári 1997. Najlepším strelcom po tejto jesennej časti bol Ľ. Hudák so siedmimi gólmi, za ním nasledovali J. Majirský - 5 gólov, J.Valenčin - 4 góly, D. Ináš - 2 góly a po jednom dali P. Kobuľský, J Onofrej, I. Masrna a S. Onder. Mužstvo z trinástich zápasov 5 vyhralo, 6 remizovalo a 2 prehralo. Skóre bolo 25:19 gólov a počtom bodov 21 sa lepším skóre dostalo na už spomínané miesto pred Brezovicu (skóre 21 : 26 ). Výbor futbalového oddielu tvorili pod vedením prezidenta Ing. Jozefa Pribulu títo členovia: Milan Namešpetra, Ladislav Slivka, František Stankovič, Ing. Ján Tverďák, Ladislav Kurty a Jozef Bača. Funkcionármi FO Benzinol boli: Mgr. František Valíček - tréner "A" mužstva, Vladimír Matuš - tréner dorastencov, ďalej František Varga, Jozef Fabián, Tibor Kušnír, Rastislav Blanár, Jozef Šimko, Dušan Škovranek. V r. 1996 sa začala výstavba šatní a sociálnych zariadení pre mužstvá hostí, ako aj rekonštrukcia kúpeľne a sociálnych zariadení pre domácich futbalistov s celkovým nákladom 200 000 korún. Finančné prostriedky poskytli Obecný  úrad a Poľnohospodárske družstvo.

Pravidelne sa v Kapušanoch organizuje aj futbalový turnaj "starších pánov", kde si merajú sily bývalí aktívny hráči - futbaloví veteráni, ako aj ples športovcov obyčajne v druhý vianočný sviatok ako "Štefánska".

V roku 2008 zmenil klub názov na Obecný športový klub - ale to už je súčasnosť.