Partizán Bardejov

Z HISTÓRIE KLUBU

2008-08-07

12.februára 1922 v dome č. 33 na Radničnom námestí bol založený prvý futbalový klub na území mesta Bardejov. Nový klub niesol názov BSC Bardejov (ku ktorému sa vrátil znova po 70 rokoch v čase postupu a účinkovania v najvyššej Slovenskej súťaži).

Pôvodne sa hrávalo na ihrisku pri starej píle. Od roku 1966 na súčasnom Mestskom štadióne. Rokmi sa menil aj názov klubu. 1932 ŠK Bardejov, 1949 Sokol OSK Bardejov, 1951 Sokol ČSSZ Bardejov, 1953 Slavoj Bardejov, 1962 TJ Partizán Bardejov, 1992 BSC JAS Bardejov a v súčasnosti BŠK Bardejov. Na území mesta vznikali aj ďalšie futbalové kluby. Niektoré zanikli iné fungujú dodnes. (1932 Orol Bardejov, 1932 Makabi Bardejov, 1937 ŠK Dlhá Lúka, 1958 TJ Slovan Bardejovské Kúpele, 1960 Družstevník B.N. Ves, 1969 Slávia ODPaM Bardejov). Po svojom vzniku v roku 1922 BSC hral v regionálnych súťažiach. V roku 1948 (ŠK Bardejov) postupuje do Vsl. divízie a v roku 1959 do celoslovenskej súťaže „F“ /Slavoj/. V roku 1961 postupuje vtedajší Slavoj Bardejov do II. celoštátnej ligy, kde už ako Partizán hrával dlhé roky. V bohatej histórii nášho futbalu je miesto aj pre slávne mená. Prvým Bardejovčanom, ktorý prestúpil do najvyššej súťaže bol v roku 1937 Mikuláš Chavko /I.ČsŠK Bratislava/. Ján Chavko hrával od roku 1947 v I. Talianskej lige za FC Palermo. Účastník MS 1962 JUDr. Bomba si zahral v roku 1964 aj za výber Európy. Reprezentačný dres ČSR obliekli Bomba, Flešár, Rusnák, Jutka, Andrejko, Komanický, Vankovič. Z mladších sa v reprezentačných výberoch SR predstavili Kurty /kapitán reprezentácie a medailista z ME do 19. rokov, kapitán reprezentácie do 20 rokov na MS/, v mládežníckych reprezentáciách Sokol, Tomáš a Ján Zápotoka, Mikláš, Poloha, Kozák, Gáll, Hanuščák, Pangrác a ďalší.

Od roku 1992 sa hrala v Bardejove I.SNL /BSC/. Tuto súťaž hráči BSC v sezóne 1993/94 vyhrávajú a od budúceho ročníka štartujú v najvyššej Slovenskej súťaži. Trénerom bol J. Bubenko a o postup sa zaslúžili títo hráči : Ľ. Lukáč, Kováč,- Jurčák, Ondrišin, Futej, J. Lukáč, Pariľák, Ľalík, J. Daňko, Tyč, Vilím, Š.Jacko, Kováč, Kramár, Novotný, Horochonič, S.Varga, Štúň, Danielis , Tkáč, Berežný. Priemerná návšteva v tomto ročníku na štadióne BŠK bola 2000 divákov čo je šestina všetkých divákov v súťaži. Najlepšími strelcami BŠK boli Tyč a Ľalík s 9 gólmi. V prvom ročníku účinkovania v najvyššej súťaži skončilo BSC na 7. mieste. Priemerná návštevnosť bola 5 826 divákov / vyššia len v Trnave 6 795/. V nasledujúcich ročníkoch skončilo BSC na 6. ,7. ,14. mieste. Z klubu odchádza najväčší sponzor a BSC /neskôr BŠK/ sa postupne prepadá až do 3. ligy.

To najcennejšie má však bardejovský futbal v mládeži. Dorastenci momentálne pôsobia v 2. lige avšak sú na najlepšej ceste vrátiť sa po roku späť do najvyššej súťaži - l. dorasteneckej ligy . V prvej žiackej lige účinkujú úspešne starší i mladší žiaci. B mužstvá žiakov hrajú 2.ligu.Vyše 100 chlapcov vo veku od 5 do 10 rokov sa pripravuje vo futbalových prípravkách. Dobrú prácu s mládežou dokazuje rad vynikajúcich umiestnení na podujatiach doma i v zahraničí. Každoročne z Bardejova odchádzajú do bohatších a väčších klubov niekoľkí hráči. Ani najvyššia súťaž mužov dnes nie je celkom bez odchovancov Bardejovského futbalu. V prvoligových kádroch v SR i ČR pôsobia Marek Kaščák (Sigma Olomouc), Ján Sokol a bratia Zápotokovci (FK Dubnica), Matúš Putnocký (MFK Košice) a ďalší hrávajú v nižších súťažiach v kluboch prvej dorasteneckej ligy i v zahraničí.

/Z archívnych materiálov spracoval –pc-