Reklama

Futbalovekluby.sk na Facebooku
Medzinárodné mládeznické turnaje  Tréningové súpravy Legea pre futbalové kluby

ŠK Aqua Turčianske Teplice

História klubu

História Futbalového klubu ŠK Aqua Turčianske Teplice siaha už do obdobia pred prvou svetovou vojnou. Teplický klub založili učitelia z Učiteľského ústavu roku 1911. Krátko po tom, ako vznikli prvé športové kluby vo Vrútkach a Kláštore pod Znievom. Klub bol najskôr maďarský, po osamostatnení sa 1. čs. republiky dochádza k poslovenčeniu členskej základne. Klub zmenil niekoľkokrát svoj názov. Známy bol pod názvom Baník. Mal niekoľko oddielov, medzi nimi i futbalový. Futbalisti s väčšími či menšími úspechmi pôsobili v krajských, oblastných a okresných súťažiach. Roku 1998 sa prezidentom stal bývalý poslanec NR SR Jaroslav Fidrik a spoločne s priateľmi založil ŠK Aqua Turčianske Teplice. Mužstvo začalo hrať okresnú súťaž, no po technických rozhodnutiach za zeleným stolom sa dostalo do štvrtej ligy, kde pôsobilo dva roky. Druhú sezónu dokonca tak úspešne, že súťaž suverénne vyhralo, keď stratili body iba po dvoch remízach. V tretej lige pôsobilo šesť sezón. Úvodné dve skončilo na treťom mieste, tri nasledujúce na druhej pozícii, v sezóne 2005/2006 tretiu ligu stred vyhralo.

Trochu čísel

Posledná sezóna nebola v šesťročnej treťoligovej histórii turčianskoteplického futbalu z pohľadu štatistík najúspešnejšia. Napriek tomu, že Aqua postúpila do vyššej súťaže, získala iba 59 bodov. Oveľa lepšie sa jej darilo v sezóne 2002/2003, keď si vybojovala 69 bodov. Ale lepšie boli aj sezóny 2003/2004 (64 bodov) a 2004/2005 (62 bodov). Nie ružovo to vyzerá aj z pohľadu víťazstiev. Uhrali ich 19. Na porovnanie, iba v ročníku 2001/2002 vyhrali menej duelov (15). Rovnaký počet víťazstiev si zaknihovali aj vlani. V sezóne 2003/2004 ich bolo rovných dvadsať, v sezóne 2002/2003 dokonca 21! Potešiť snáď môže počet vsietených gólov. V práve skončenej sezóne zaznamenali treťoligový rekord. Nastrieľali 76 gólov. Je to o päť viac ako v sezóne 2003/2004 (71).

Tretí najlepší v kraji

ŠK Aqua si treťoligový titul vybojoval v deviatom roku pôsobnosti vo futbalovom Slovensku. Dva roky jej stačili na to, aby sa zo štvrtej ligy dostali do vyššej súťaže a šesť rokov na to, aby získali titul v tretej najvyššej lige. Nič to nemení na fakte, že Turčianske Teplice sú tretím najúspešnejším futbalovým kolektívom Žilinského kraja. Zaradili sa hneď za prvoligovú Žilinu a Ružomberok. Žilinský kraj má tohto roku v novozriadenej prvej lige iba jediného zástupcu – práve z T. Teplíc. Kolektív z horného Turca tvoril kostru mužstva, ktoré reprezentovalo amatérsky výber Slovenska na podujatí Regions cup v Poľsku – majstrovstvá Európy amatérov. Jozef Šavol, Jozef Letrik, Michal Kempný, Richard Privitzer, Tomáš Škrobák a tréner Ivan Šimček doviedli kolektív na tretie miesto vo finálovej časti (predtým vyhrali skupiny v Rumunsku a Maďarsku).

Tepličania si dobre viedli aj v Slovenskom pohári. V sezóne 2003/2004 vyradili Lipany, Prešov a v dvojkolovom zápase ich vyradili až Ličartovce (Košice B), keď v Ličartovciach prehrali 2:4, doma tesne zvíťazili 1:0. V ďalšej sezóne neprešli v prvom kole cet Ružomberok (1:2) a vlani ich v daždivom počasí deklasovali Žilinčania v pomere 8:0.

Trénovať už začali

Futbalisti Aquy sa stretli po krátkej (ani nie) dvojtýždennej prestávke v piatok 23. júna, po prvýkrát začali trénovať v sobotu 24. júna. Tréner Ivan Šimček po skončení sezóny ohlásil najskôr odchod z metropoly horného Turca, potom sa nechal prehovoriť na ďalšiu sezónu. V tomto čase skúša niekoľkých nových hráčov. Kto v Tepliciach zostane a ktoré nové mená sa objavia na súpiske, to teraz konštatovať nemožno.

Posily Teplíc pochádzajú aj z regiónu

Treťoligové súťaže sa skončili neskôr ako druhá liga a postupujúci nemajú mnoho času pripraviť sa na svoju premiérovú (po novom) prvoligovú sezónu. Turčianskoteplická Aqua mala prázdniny už týždeň pred posledným ligovým kolom a podpísalo sa to aj pod kvalitu duelu s Bytčou (4:3). Sedemnásteho júna dostali hráči opäť týždeň voľno, aby sa v piatok 23. júna stretli na prvom letnom tréningu. Neboli však kompletní. Kanonier Marek Jeťko a stredopoliar Michael Schmidt dovolenkovali, záložník Jozef Letrik bol v práci. Trinásť hráčov sa však s predstihom pustilo do letnej prípravy. „Trénujeme dvakrát do dňa od pondelka do piatka, samozrejme tí, ktorí sú v klube zamestnaní,“ informoval nás tréner Ivan Šimček. „Manuálne pracujúci hráči chodia na tréningy v popoludňajších hodinách. Pretože nemáme príliš široký káder, stretáva sa nás trinásť až pätnásť chlapcov.“ Tepličania k príprave využívali susediaci kúpeľný park s dĺžkou jeden a pol kilometra, a pomocnú plochu v blízkej Dolnej Štubni. „Na oživenie sme koncom júna a začiatkom júla rozvíjali fond vytrvalosti, obratnosti a od 3. júla sme vybehli aj na naše ihrisko, kde sme sa venovali technike,“ povedal nám Ivan Šimček. Aquu posilnila šestica hráčov, väčšina z nich z turčianskeho regiónu – Peter Vereš z Dubového (okr. Turč. Teplice), Marek Pravňan z Valče (IV. liga – okr. Martin), Ľubomír Hoferica (Bytča, hral v nižšej súťaži v Rakúsku) a Michal Suchomel, ktorý sa vrátil z Ružinova. Vo vyhliadke sú ďalší hráči – Matkobiš (gólman zo Stropkova, ktorý hral vo Vietname?), Peter Koleno (Martin – Rim. Sobota B), Klokočík (Námestovo, hosťoval v Nižnej). Všetko sa však bude odvíjať od dohody klubov. Času je málo a situácia sa mení zo dňa na deň, niekedy priam z hodiny na hodinu.

Prvým súperom Tepličanov je ich bývalý treťoligový kolega z Novohradu – Lučenec. „Náš najbližší súper urobil veľký skok dopredu. Vo svojom premiérovom druholigovom ročníku skončil na slušnom piatom mieste. Lučenec má nový kolektív, konfrontácia bude teda zaujímavá,“ dodal tréner Ivan Šimček.


Šimček bol kolegom Ladislava Jurkemika

Tréner teplickej Aquy – čerstvého účastníka prvej ligy, Ivan Šimček bol v sezóne 2000/2001 asistentom úspešného trénera Ladislava Jurkemika. Päťdesiatjeden ročný Šimček sa narodil v Liptovskom Mikuláši, kde pôsobil v mládežníckych kolektívoch. V metropole Liptova hrával aj tretiu najvyššiu slovenskú súťaž – SNL. Vojenčil v Dukle Prešov (divízia), v rokoch 1974 – 1978 pôsobil v Dukle Banská Bystrica, v sezóne 1978/1979 v druholigovej Žiline, s ktorou postúpil do prvej „federálnej“ ligy. Sedem rokov hrával v rakúskej nižšej súťaži a svoj posledný majstrovský zápas odohral ako 42-ročný. Na trénerskom poste sa objavil po svojom návrate z Rakúska roku 1995. Pôsobil v žilinskom mládežníckom futbale a napokon sa stal asistentom Ladislava Jurkemika. S teplickou Aquou získal v treťoligovej súťaži tri druhé a jedno prvé miesto. Tento naturalizovaný Žilinčan má pred sebou neľahkú úlohu – s nováčikom uspieť v súťaži, ktorá znamená historický medzník v hornoturčianskom futbale.


Vždy som mal vysoké ciele

Turčianske Teplice - Prezident klubu ŠK Aqua Turčianske Teplice Jaroslav Fidrik má za sebou zaujímavú životnú púť. Narodil sa v Púchove, vyrastal v Necpaloch pri Martine, „dospelosť“ však prežil v Turčianskych Tepliciach. V rokoch 1993 – 1996 bol poslancom NR SR. Podniká v hornom Turci. Najpopulárnejšej hre sveta, futbalu, sa venuje odmalička. Kariéru končil ako 45-ročný v domácej Aque, kde je prezidentom. Ako jeden z mála podnikateľov v Turci podporuje futbal. Teplice sa zaradili v úspešnosti na prvé miesto v Turci a tretie v Žilinskom kraji – hneď za Žilinu a Ružomberok. „Vždy som mal vysoké ciele. Keď roku 1998 vznikla ŠK Aqua, začali sme v okresných súťažiach,“ hovorí Jaroslav Fidrik. „Dostali sme sa do štvrtej ligy, kde sme pôsobili dva roky. Šesť sezón sme hrali v treťoligovej súťaži a nikdy sme neskončili horšie ako tretí. Postup do druhej najvyššej slovenskej súťaži je pre kúpeľné mestečko veľkým úspechom. Tak vysoko Tepličania ešte nikdy nehrali. Dúfam, že nesklameme a s priateľmi posunieme teplický a turčiansky futbal hodný kus dopredu.“< Späť
prevádzkovateľ stránky | 2006 © futbalovekluby.sk | webdesign © bart.sk
Ján Mucha podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Marek Hamšík podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Plastic People podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis ČŽŠ