ŠK Cífer

História ŠK Cífer

Futbal sa zaeal v Cíferi vyvíja? už v roku 1925 zásluhou študentov, ktorí zostavili miestnu futbalovú jedenástku. Zohrala však len nieko3ko priate3ských zápasov a skoneila svoju einnos?. Zaeiatky futbalového života v Cíferi sa viažu na roky 1928-1929. V októbri 1929 bol oficiálne založený futbalový klub pod názvom ŠK Cífer, ktorý prekonal mnohé finanené nedostatky a vnútorné nezhody.
Prvý futbalový zápas sa hral s AC Modra na ich ihrisku a FŠK Cífer prehral v pomere 3:2(2:0).
Zväeša sa hrali priate3ské futbalové zápasy a konkurencia bola ve3mi silná. Cíferský ŠK bol vtedy na vysokej úrovni. Zápasov a ponúk bolo to3ko, že ich nestaeil prijíma?, hoci existovalo aj futbalové B-mužstvo.
Roku 1930 A-mužstvo odohralo 24 priate3ských zápasov, z ktorých 12 vyhralo, 9 prehralo a v 3 remizovalo s gólovým pomerom 84:75. Futbalové B-mužstvo odohralo 14 priate3ských zápasov, z ktorých 7 vyhralo, 5 prehralo a vo 2 remizovalo so skóre 45:43.
V roku 1938 hralo A-mužstvo v I. triede spolu s PFK Trnava, Rapid Budmerice, ŠK Šarfija (Blatné), ŠK Šenkvice, AC Báhoo, ŠK Eastá, ŠK Slovenský Grob a s Viktóriou Trnava. B-mužstvo hralo v II. triede.
Poeas druhej svetovej vojny bola založená Slovenská ústredná športová rada, pri ktorej sa utvoril aj Slovenský futbalový zväz a futbalové župy. Cíferské futbalové mužstvo patrilo v rokoch 1939-1944 do Bratislavskej župy. Jeho najväešími súpermi boli Oratórium Trnava, Sparta Trnava, Hrneiarovce, Kerestúr (Križovany), Serei, Fedýmeš, Leopoldov, Šarfija (Blatné), Báhoo, Šenkvice, Modra, Meteor Trnava.
Po roku 1945 boli vytvorené nové podmienky na ialší rozvoj futbalu. Prvý medzinárodný priate3ský zápas zohralo cíferské futbalové mužstvo už 29.apríla 1945 s mužstvom miestnej posádky Eervenej armády, ktorý sa skoneil 13:6 pre Cífer.
Roku 1948 sa v Cíferi zeala výstavba štadióna. Táto akcia sa neskoneila, urobilo sa len jedno ihrisko a a 3ahkoatletická dráha, ktorá bola otvorená roku 1952. Po roku 1948 nastali zmeny v organizácii telesej výchovy, eo malo za následok vnútorné zmeny v telovýchovných jednotách, a tým aj vo futbalových oddieloch. Zaelenenie do TJ Sokol roku 1950 nebolo dobré.
V rokoch 1956-1958 hrali futbalisti Cífera v okresnej sú?aži. Ve3mi dobré výsledky dosiahli v rokoch 1964 až 1970. Futalové mužstvo sa prebojovalo z okresnej sú?aže do I.B triedy krajskej sú?aže, kde boli futbalové mužstvá Nemšová, Horné Sanie, Podolie, Gbely, Senica B, Modra, Jur, Zelenee, Hrneiarovce, Devínska Nová Ves, Stará Turá, Brezová.
Roku 1967 sa futbalisti zúeastnili na futbalovom turnaji v Maiarsku.
Einnos? od roku 1971 do roku 1989 bola neuspokojivá. Futbalové mužstvo vypadlo z I.B triedy a hralo v ialšom období v okresnej sú?aži, kde sa neudržalo a padlo až do najnižšej sú?aže III. triedy.
Po páde komunizmu a vzniku samostatného Slovenska sa mužstvu opä? zaealo dari?. V sezóne 1995-1996 sa mužstvo prebojovalo z III. triedy do oblastnej sú?aže. O rok neskôr v sezóne 1996-1997 sa vrátilo do okresnej su?aže. V sezóne 1999-2000 sa mužstvo po 30 rokoch vrátilo do krajskej sú?aže 5.ligy skupina C. Avšak v sezóne 2001-2002 po rozsiahlej reorganizácii slovenských futbalových líg, vypadli do najvyššej oblastnej sú?aže OM, hoci skoneili v konkurencii 16 mužstiev na 10. mieste. Tam hrajú doteraz.

Hajväešie hviezdy cíferského futbalu:

• Karol Štajer - ŠK Železnieiari Bratislava, Spartak Trnava
  • Karol Tibenský - ŠK Železnieiari Bratislava, Spartak Trnava
  • Jaroslav Bachratý - Merina Treneín
  • Jozef Glasa - dorastenecký eeskoslovenský reprezentant (1954)
  • Marián Krajeovie - v drese trnavského Spartaku v roku 1973 vsietil na turnaji v španielskej La Coruoe legendárnemu brankárovi Ajaxu Amsterdam Stuyovi vyrovnávajúci gól. Spartak po prehratom polease (3:0) nakoniec zví?azil nad vtedy najslávnejším svetovým celkom 5:3
  • Vladimír Gerie - Spartak, TJ Senica
  • Marián Osuský - Hoboken New York (USA), úeastník profesionálnej ligy