ŠK Rapid Hrnčiarovce

Niečo k našej histórii ...

Naša história siaha až do 30. rokov. Tu je výkaz spolkov z roku 1940, kde je uvedený rok 1930- založenie futbalového klubu. Foto jedného s prvých futbalových družstiev.

Pri zrode prvého Hrnčiarovského futbalového mužstva ,ktoré sa v roku 1928 prihlásilo do súťaže, boli okrem iných, Jakub Klčovanský, Vit Halada, Cyril Horváth, Emil Kunovský a miestny učitel a organista pán Lehotay.Názov klubu bol Robotnícky športový klub ( RŠK ) RAPID HRNČIAROVCE. V roku 1932 sa zlúčili s ďalším Hrnčiarovským klubom ŠK SLÁVIA (prez. Smrť ) a vzniklo nové, silné futbalové družstvo, ktoré hrávalo na ihrisku u Solčánky až do roku 1943.

V 40-tych rokoch sa hral v Hrnčiarovciach dobrý futbal, čoho dôkazom je aj majstrovský titul v sútaži maloklubov Slovenska z roku 1938.

Hneď po skončení II. svetovej vojny sa hrnčiarovský fanúškovia, oduševnení funkcionári a všetka športová mládež začali pripravovať na športový život v našej obci. Prvé zápasy po oslobodení sa uskutočnili už v máji 1945, na novom ihrisku za farou v tzv. Jame.V priateľských dueloch sa stretli s hráčmi Apollo Bratislava, Modranky, Zelenča, Kerestúra, Voderád a dalšími futbalovými mužstvami z okolia. V roku 1946 odohrali futbalisti RŠK Hrnčiarovce 18 priateľských zápasov, z ktorých 13 vyhrali, 2 remizovali a 3 prehrali. Vrcholom sezóny bola nedeľa 7. júla 1946, kedy RŠK privýtali na svojom ihrisku slávne mužstvo SPARTA PRAHA. 1 200 divákov videlo porážku domácich 4 : 0. Na jesen 1946 bol RŠK Hrnčiarovce zaradený do oblastnej sútaže II.triedy bratislavskej oblasti. Spolu s Hrnčiarovcami boli do sútaže v ročníku 1946/47 zaradené aj mužstvá ŠK Kerestúr, ŠK Mestečko, ŠK Dolná Streda, RŠK Trnava, SSM Cajla, ŠK Nemecký Grob, ŠK Horné Orešany, SC Pezinok a AC Báhoň. Po roku 1948 niesol Hrnčiarovský klub meno SOKOL a hrával I.B. triedu Západoslovenského kraja. Koncom 50-tych rokov hrávalo seniorské mužstvo Hrnčiaroviec pod názvom DRUŽSTEVNÍK, striedavo v I. a II. triede. V 60-tych rokoch hrávalo omladené seniorské družstvo väčšinou I.B. triedu Západoslovenského kraja. 21.januára 1973 sa uskutočnila fúzia TJ Družstevník Hrnčiarovce a TJ Skloplast Trnava, ktorého fabrika sa v roku 1967 začala stavat v katastri obce Hrnčiarovce. TJ SKLOPLAST TRNAVA- HRNČIAROVCE nesie názov futbalový klub prakticky až do dnešných dní.So striedavými úspechmi v najvyššej okresnej a najnižšej krajskej sútaži sa prezentovali futbalisti TJ Skloplast až do roku 1999. V jubilejnom 70. roku činnosti došlo k zmenám vo výbore futbalového oddielu. Tretia generácia nadšencov z Hrnčiaroviec si dala za ciel skvalitniť prácu vo futbalovom živote obce, povzniest a udržať Hrnčiarovský futbal v krajských sútažiach. V ročníku 1998/1999 to bol postup zo 6.ligy ( najvyššia okresná ) do 5.ligy ( najnižšia krajská ). V ročníku 1999/2000 TJ SKLOPLAST HRNČIAROVCE opät postupuje - do IV.ligy. Od 1.7.2006 v dôsledku ukončenia činnosti Telovýchovnej jednoty, ku dňu 31.12.2006, nesie klub staronový názov - Športový klub RAPID.

Dnes združuje futbalový oddiel mužov družstvá :

seniori A - IV.liga Severozápad,

seniori B - VIII.liga okr.Trnava