TJ Cementár Turňa nad Bodvou

Za 89 rokov turniansky futbal prešiel náročným vývojom. Pri jeho vzniku v roku 1919 stáli P. Lert a P. Drezler. Z mnohých ďalších mien, ktorí stáli pri zrode a ďalšom rozvoji turnianského futbalu spomenieme G. Štibrányi, I. Gašpar, G. Kováč, J. Bálint, O. Gašpar, L. Horváth. Od vzniku až po súčasnosti niesol postupne nasledovné názvy:

FC, TJ ČSAD, TJ DŠO, TJ ŠM, TJ Družstevník, TJ Cementár.

Vo svojej histórii Turňa väčšinou hrala v okresných majstrovstvách. Trvalý výkonnostný nárast nastal od roku 1992, v priebehu štyroch rokov postúpil z I.B triedy do III. Ligy a po desaťročnom účinkovaní v roku 2006 do II. Ligy. Uvedený úspech si zaslúži obdiv o to viac, že cieľavedomá práca v klube sa odrazila aj v práci s mládežou, keď mužstvo starších a mladších žiakov hralo rovnako v II. Lige a mužstvo dorastu v IV. Lige.

Ťažko vyzdvihnúť najlepších hráčov, medzi ktorými boli aj takí, ktorí reprezentovali turniansky futbal vo vyšších súťažiach ako L. Veverica, G. Szepsi, M. Vartáš, L. Horváth, ale bezpochybne uznanie patrí futbalistom a funkcionárom 65-tych rokov, keď sa turniansky futbal trvale prebojoval do najvyššej krajskej súťaže.

Pri práci s turnianskym futbalom sa vystriedalo nemálo trénerov, ale medzi tých, ktorí sa najviac zaslúžili o vzostup turnianského futbalu patria M. Ivanič, O. Gašpar, J. Vlčej, P. Fecko.

Najvýznamnejšie úspechy:

• postup dospelých do I.B triedy v roku 1958, 1974 a 1991