Reklama

Futbalovekluby.sk na Facebooku
Medzinárodné mládeznické turnaje  Tréningové súpravy Legea pre futbalové kluby

TJ FK VYŠNÉ OPÁTSKE

História klubu

TJ FK TURKON Vyšné Opátske.

      TJ Vyšné Opátske možno bez rozpakov označiť ako jednu z najstarších TJ na území  mesta Košíc. Vznikla v roku 1921 a celých 19 rokov sa tu venovalo len futbalu. V úplných  začiatkoch sa  hralo s handrovou loptou, o rok neskoršie si už ušili koženú a bielo – červené, neskoršie modro – biele dresy. Všetky tieto štyri farby tvoria dodnes klubovú vlajku.
    Pri zrode pôvodného ŠK Vyšné Opátske stáli bratia Emil a Gejza Magorčiovci, Štefan Farkaš, František Kuta, Július Vodička, Ondrej Forai, Štefan Janočka, Ondrej Sopko, Alexander Kandráč, Ondrej Truhan, Ján Saban a ďalší. Títo ale neskoršie aj ďalší obetaví funkcionári ako Ondrej Kuta, Ondrej Orlovský, František Kandráč, Ľudovít Matyáš, Jozef Bucher boli zárukou rozvoja a vzmáhania sa TJ.
   V tridsiatych rokoch vznikajú aj družstva dorastencov a žiakov, ktoré spoločne s mužským kolektívom hrávajú stretnutia s robotníckymi klubmi ako boli Baraky, Pivovar či Olympia. Na svoje stretnutia chodili na rebriňaku, bicykloch ale aj pešo. Hralo sa však stále s nadšením a chuťou, pretože šport všetci milovali.
   Po oslobodení v roku 1947 vzniká hokejový oddiel, ktorý to najvyššie dotiahol do divízie a mnoho rokov robil dobré meno TJ. V roku 1948 TJ dostala názov Sokol a začal pestrý športový život. Činnosť začína volejbal, stolný tenis a cyklistika. Neskoršie ženský futbal, vodné lyžovanie, jachting. Postupom času však tieto oddiely zanikajú z rôznych príčin. Nedostatok financií či nedostatok kvalitných hráčov má za následok, že družstva ktoré robili dobré meno TJ sa rušia. Ostáva však futbal, ktorý niekoľkokrát musel meniť miesto svojho ihriska. Do roku 1961 sa rozprestieralo v miestach kde dnes stojí sidlisko Nad Jazerom. Potom však zásluhou Ľudovíta Matyáša a ďalších zanietencov postavili nový krásny športový stánok na brehu Hornádu, ktorý im môžu závidieť aj oveľa väčšie TJ.
  A tak sme už vlastne pri dnešku. V súčasnosti má TJ tri futbalové družstva. Muži štartujú v IV.lige skupiny juh a už tretí rok sa usilujú o postup do tretej ligy čo by bol nesporne najväčší úspech v doterajšej histórií TJ. Okrem družstva mužov máme aj družstva dorastencov a žiakov.
   Od roku 2006 vstúpila do TJ ako sponzor firma TURKON, čo sa prejavilo aj na zmene názvu TJ. A však výraznejšie sa to prejavilo na vynovenom športovom stánku. 
< Späť
prevádzkovateľ stránky | 2006 © futbalovekluby.sk | webdesign © bart.sk
Ján Mucha podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Marek Hamšík podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Plastic People podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis ČŽŠ