TJ Ľuborča

Založenie TJ Tatran Ľuborča

Futbalový oddiel vznikol v júni 1949 ako Sokolovský krúžok pri Československom zväze mládeže (ČSM). Na podnet Okresného výboru Československej telesnej kultúry sa na jednej zo schôdzok ČSM hovorilo o možnosti športovania v Ľuborči. Veľkú zásluhu mal na tom p. Anton Bračík, ktorý bol predsedom ČSM. Založený futbalový oddiel mal vtedy 32 členov a niesol meno Tatran Ľuborča.

Prvým predsedom futbalového oddielu sa stal Emil Bakoš, ktorý bol aj hráčom Tiež prvým školeným rozhodcom. Ďalšími členmi boli Augustín Vydrnák, Jozef Koníček, Anton Bračík a tajomníkom bol  Anton Begáň.

Keď sa v roku 1950 začal súťažne v Ľuborči hrávať futbal, bol o hru veľký záujem. Každý nominovaný hráč dával do hry srdce, len aby úspešne reprezentoval obec. Prvým trénerom bol  Rudolf Veľký z Nemšovej a hospodárom Jozef Koníček, ktorý niekedy zaskakoval ako hráč. V začiatkoch sa cestovalo iba na bicykloch. Takto sa cestovalo aj na prvý zápas do Trenčianskej Turnej, kde sme podľahli 6:3 a doma v odvete vyhrali 1:0 práve gólom Jozefa Koníčka.

V tom čase káder Tatrana  Ľuborča tvorili nasledovní hráči : Augustín Vydrnák, Emil Bakoš, Anton Bračík, Ján Kozák(brankár), Ján Gálik, Michal Baránek, Ondrej Minďár, Michal a Stanislav Štefánkovci, Ladislav Blažej, Anton Patka, Vincent Hrnčiarik, Pavel a Ondrej Matejíčkovci, Jozef Schvandtner, Ján Motola, Jozef, Štefan a Vincent Koníčkovci, Vlado Orolin(brankár), Ján Švorec, Ondrej Motola, Anton Gálik.

O čistotu výstroje sa staral Jozef Koníček s manželkou. Každý hráč, keď sa išlo von mal nabalenú v kufríku svoju výstroj. Sklad výstroje bol v tom čase v bývalej trafike pred terajšou reštauráciou.

V roku 1954 na pokyn OVČST sa Tatran Ľuborča spojil s dobrovoľnou športovou organizáciou Tatran Nemšová. Dôvody boli hlavne tie, že bola TJ zadĺžená, teda nedostatok financií a nedostatok hráčov. Týmto sa ukončila činnosť Tatrana Ľuborča.

Založenie TJ Družstevník  Vlára Ľuborča

Píše sa rok 1959 a šport v Ľuborči sa po päťročnej odmlke znova hlási. Po príchode z vojenskej základnej  služby sa vracajú milovníci futbalu Alojz Prekop ml., Štefan a Augustín Koníčkovci, Ondrej Begáň, Ivan Štefánek, a ďalší, aby založili novú TJ zatiaľ s futbalovým oddielom. Utvoril sa nový výbor TJ do čela ktorého sa postavili aj starší ako napr. Jozef Koníček, ktorý mal skúsenosti v Tatrane a pokračoval vo funkcii hospodára, Karol Štefánek, Ján Hritz. Vedúcou postavou bol  Alojz Prekop, ktorý v tomto roku nastúpil do funkcie tajomníka MNV.

Taktiež prevzal i funkciu tajomníka TJ Družstevník Vlára Ľuborča, takže sa mohol úspešne venovať športovej činnosti v obci. Túto funkciu vykonával svedomito a s láskou až do roku 1981, kedy sa odsťahoval z obce do Trenčína. Počas jeho pôsobenia dosiahla TJ veľmi pekné výsledky o čom svedčia i mnohé diplomy a vyznamenania. Stal sa tiež členom OV ČSTV, kde pracoval v rôznych komisiách, bol členom predsedníctva a tiež kratšiu dobu vykonával i funkciu predsedu Okresného futbalového zväzu. Získané skúsenosti prenášal do TJ, ktorá získala titul ­­„Vzorná“ a neskoršie i FO získal titul „Vzorný kolektív.

Činnosť TJ garantovalo už aj založené Jednotné roľnícke družstvo (JRD), pomáhali predsedovia Ladislav Kotrha a hlavne Jozef Adamčík, ktorý pracoval vo výbor TJ.

Utvorením  TJ v roku 1959 sa začala rozsiahla športová činnosť, ktorá pretrváva až podnes.

Účinkovanie v súťažiach

MUŽI

DRUŽSTEVNÍK

ROK:    2009 –                                   V.liga Sever (Krajská súťaž)