TJ Nemčice

Krátka história futbalu

Predchodcom dnešného futblu bolo anglické mesto Rugby, kde sa na veľkých trávnatých plochách preháňali študenti pri rovnomernej hre. Bola ale príliš ostrá. Hľadal sa nový model. Pri vzniku futbalu bolo badať hlavné dva smery-jeden bol za obmedzenenie hry rukou, druhý nie. Postupne sa zjednotil názor, že rukou môže hrať iba brankár. Už v roku 1872 sa hralo prvé medzištátne stretnutie Škótsko - Anglicko (0:0). Pravidlá sa postupom času zjednotili do dnešnej podoby. V Londýne vznikla 26.októbra 1863 The Football Association. Regule už určovali hrací čas 2x45 minút, veľkosť ihriska 120x90 yardov, ale počet hráčov družstva bol devätnásť. Od roku 1969 sa hra rukou považovala za nedovolenú, od roku 1870 hrá jedenásť hráčov, o dva roky neskôr sa zmenila rugbyová brána na dnešnú futbalovú (7,30x2,44m). Od roku 1874 začali hráči používať kopačky, o štyri roky si po prvý raz zobrali rozhodcovia píšťalky. V Paríži 21.-23. mája 1904 založili Fédération Internationale de Football Association (FIFA), jej prvým predsedom bol Francúz Robert Guerin. Od oku 1930 sa zásluhou Francúza Julesa Rimeta začali hrať majstrovstvá sveta, ktoré po prvýkrát usporiadal Uruguaj.

Zrod Nemčického futbalu

Začiatky futbalu