Reklama

Futbalovekluby.sk na Facebooku
Medzinárodné mládeznické turnaje  Tréningové súpravy Legea pre futbalové kluby

TJ SLOVAN ŠAŠTÍN

História klubu

História

 

 

TJ Slovan ŠaštínPočiatky futbalového diania sa v Šaštíne datujú už od roku 1923, keď sa tu začali hrať iba priateľské stretnutia. V skutočnosti však bol ŠK Šaštín založený 31. augusta 1924, kedy začína so svojou organizovanou činnosťou. Klub podporovali bohaté židovské, obchodnícke a podnikateľské rodiny Šaštína. Nemalou mierou sa pričinili o úspešné napredovanie i ostatní majetnejší obyvatelia obce a okolia.

V období rokov 1924-1945 sa Šaštín zúčastňuje na súťažiach Západoslovenskej župy, ktoré v tom čase patrili k najvyšším na Slovensku. Stretávali sa s mužstvami zvučných mien, ako napríklad: I. ČsŠK Bratislava, Rapid Trnava, ČsŠK Trnava, AC Nitra, ŠK Topoľčany, Slávia Bratislava, MŠK Malacky a inými celkami z okolia.

Za Slovenského štátu vzniklo aj národné mužstvo Slovenska, v ktorom reprezentoval aj odchovanec Šaštína Ferdinand Macháček, v tom čase hráč ŠK Bratislava. Spolu s ním reprezentačné tričko obliekal aj František Bolček, hráč Trnavy, ktorý bol v šesťdesiatych rokoch trénerom Iskry Šaštín. V povojnovom období úroveň futbalu v Šaštíne mierne klesla a jeho mužstvo sa objavuje v okresných súťažiach. V roku 1953 bol ŠK premenovaný na Iskru Šaštín. Do krajskej súťaže I. B triedy postupuje v roku 1954, práve pri príležitosti 30. výročia založenia organizovaného futbalu v obci. Tu hrá stabilne až do roku 1960.

Za toto dlhé futbalové obdobie nemožno nespomenúť niektorých významných hráčov, ktorí preslávili šaštínsky futbal. Okrem iných to boli aj Hricovci, Wotzyovci, Seleckí, Macháčkovci, Duškovci, Havlovci, Mozoličovci, Sulíkovci, Machovci, Florus, Fürstenzeller, Gašparík, Vrtalík, Dostál, Strelec, Gutschnitz, Drusam, Kadlíček, F. Karas, P. Prokopius, Humel, Š. Nemec, Haring, Prétory, Jozef Vajči a mnohí ďalší.

Na rok 1961 sa datuje postup Šaštína do I. A triedy a zlúčenie mužstva so Strážami, z ktorých prichádzajú hráči: Meliš, Gazárek, Hološka, Bíly, L. Bača, J. Bača, F. Hercog a P. Macháček. No po roku prichádza opäť k rozdeleniu – Šaštín sa vracia opäť do I. B triedy a Stráže začínajú svoju činnosť na vlastnú žiadosť od IV. triedy. V roku 1964 bol šaštínskym futbalistom odovzdaný do užívania štadión, vybudovaný vo vtedajšej akcii Z. Mužstvo pôsobí v I. B triede až do roku 1967, kedy vypadáva do okresnej súťaže okresu Senica. Počas pôsobenia v krajských súťažiach reprezentovali Šaštín nasledovní hráči: M. Vrtal, Š. Ovečka, E. Haring, Š. Nemec, V. Stacha, P. Bakič, A. Pretory, J. Bakan, J. Mach, J. Fíby, Š. Korman, S. Žák, P. Hummel, J. Tuma a ďalší. Výbor Iskry pracoval v zložení: Matej Korman (patril k najobetavejším funkcionárom Šaštína vôbec), P. Prokopius, P. Vrtalík, P. Brunovský, P. Hrozen, P. Hummel, J. Varga, I. Weiss, J. Fríbort, F. Karas, F. Škrabák a ďalší.

Na výročnej členskej schôdzi v roku 1968 prešiel futbal pod patronát MNV a zmenil názov na Slovan Šaštín, ktorý užíva dodnes. Po vypadnutí z krajských súťaži, príčinou bol aj generačný problém, hral Šaštín v roku 1969 až III. triedu, no systematickou prácou sa z toho postupne dostával. V roku 1973 je opäť v I. B triede, kde pôsobí takmer desať rokov. Po trojročnej stagnácii sa Šaštín vracia opäť tam, kde ho futbalová tradícia predurčuje - do krajských súťaži a bojuje tu až do dnešných dní. V roku 1990 bola po rekonštrukcii tribúny daná do užívania ubytovňa s kapacitou 24 miest, ktorá je jedným zo zdrojov príjmov pre klub dodnes. V tomto období pomohol futbalovému klubu D. Turanský, ktorý nemalou mierou prispel k zabezpečeniu jeho činnosti. Jednou z významných kapitol futbalu v Šaštíne bola sezóna 1996-97 , kedy v rámci reorganizácie súťaži a nového regionálneho rozdelenia Slovenska postupuje tamojší Slovan do IV. ligy. Tu pôsobí dve sezóny. Počas účinkovania v tejto súťaží prichádza k húfnemu odchodu hráčov - odchovancov, ktorí uviazli v sieti lanárov do vyšších súťaži za lepším futbalovým chlebíčkom, čo bolo jednou z príčin opustenia tejto kvalitnej súťaže.

Za posledné obdobie hrávali, resp. hrávajú za Slovan Šaštín nasledovní hráči : M. Gavroň, P. Prokopius ml., V. Čech, J. Mach ml., P. Rehák, J. Fíby, M. Šmida, N. Ožvoldík, Ing. A. Krchňavý, J. Slovák, V. Mach, Milan Stanický, Marián Stanický, M. Danihel, P. Weiss, N. Michalovič, M. Klokočka, J .Smolinský, J. Bajtoš, V. Ďuriš, M. Kovár a ďalší. Momentálne pôsobí Slovan Šaštín v V. lige, skupina C, kde patrí k popredným mužstvám súťaže.

Od založenia klubu v roku 1924 sa nezabúdalo ani na mládež, či už žiakov alebo dorastencov, ktorí taktiež striedavo pôsobili v krajských a okresných súťažiach. Najväčší rozmach mládežníckeho futbalu v Šaštíne nastal v rokoch 1986-91, keď sa postupne žiaci a dorastenci dostali z dedinských pomerov do veľmi vysokej súťaže - majstrovstiev kraja. V tej dobe najväčší podiel na výchove mladých futbalistov mali tréneri, bývalí hráči Šaštína - Jozef Weiss a Peter Vrtalík. Z ďalších trénerov, ktorí pôsobili alebo doteraz pôsobia v Šaštíne, treba spomenúť : E. Podolského, V. Wotzyho, bývalého hráča prvoligového Tatrana Prešov L. Gavroňa, ktorý odviedol kus odbornej práce hlavne v seniorskom kádri, ďalej J . Weissa, P. Vrtalíka, J. Macha, ml., J. Packu, J. Slováka, Alojza Suchého a V. Buzaya.

V súčasnosti eviduje futbalový klub päť mužstiev - prípravku, mladších a starších žiakov, dorastencov a seniorov, čo znamená, že na aktívnom futbalovom dianí sa v Šaštíne zúčastňuje pravidelne vyše sto mladých ľudí. V posledných rokoch výbor TJ Slovan pracuje v zložení : E. Haring, Ing. J. Mach, Š. Korman, Š. Ovečka, P. Prokopius (žiaľ, už nie je medzi nami), P. Vrtalík a E. Vrtalíková, ktorí nemalou mierou prispeli k rozvoju futbalu v obci a aj v súčasnosti neustále zabezpečujú tamojším hráčom solídne podmienky pre ich výkonnostný rast. Pod vedením spomínaných členov výboru prišlo za posledné roky i k rozsiahlej rekonštrukcii a dostavbe štadióna, ktorý už nezodpovedal dnešným podmienkam. Postupne sa prebudovala tribúna, čím sa zväčšila jej kapacita. Pribudli nové šatne, spoločenská miestnosť, kuchynka, bar, bufet, garáže, tréningové ihrisko, splynofikovala sa celá budova.

Bez dobrého ekonomického zázemia sa nedá dnešný futbal hrať, preto treba poďakovať za pomoc vedeniu mestského úradu, či už v neďalekej minulosti alebo v prítomnosti, tiež všetkým sponzorom a priaznivcom, ktorí pomáhajú finančne, materiálne alebo morálne, a tak sa podieľajú na udržaní úspešného napredovania futbalu v Šaštíne. Všetci spoločne veria, že na prelome tisícročí i v novom miléniu bude bohatá história a tradícia šaštínskeho futbalu pokračovať.

 

Peter VRTALÍK, Štefan OVEČKA< Späť
prevádzkovateľ stránky | 2006 © futbalovekluby.sk | webdesign © bart.sk
Ján Mucha podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Marek Hamšík podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis Plastic People podporuje futbalovekluby.sk a výsledkový servis ČŽŠ