TJ Slovan Veľké Orvište

Prvý oficiálny futbalový zápas sa hral vo Veľkom Orvišti 11. mája 1933 na ihrisku na Záhumní. Dokončili ho dobrovoľníci po tŕnistej a namáhavej práci, ktorú im sťažovala močaristá a nerovná pôda. V súčasnosti je ihrisko zaplavene rybníkom.

Druhú a terajšiu hraciu plochu za kostolom získal klub v roku 1951 po vyhlásení vtedajšieho prezidenta republiky K. Gottwalda podľa hesla - Za ďalší rozvoj športu na dedinách.

Podľa kroniky obce založili klub v roku 1933, podľa ústneho podania to však bolo o päť rokov skôr. Tak či tak, názov klubu sa niekoľkokrát menil. Do roku 1933 to bol ŠK, potom za slovenského štátu Telovýchovný spolok Sokol, od roku 1958 TJ Slovan, začiatkom 60-tych rokov TJ Družstevník, patrónom bolo vtedajšie JRD, ktoré sa však zdráhalo podporovať klub. Koncom 60-tych rokov opäť TJ Slovan a tento názov je zachovaný dodnes.

Oddiel od 90-tych rokov zmenil klubové farby. Modrú nahradili obecné biela - zelená - žltá. Až od roku 1996 sa môžu v klube pýšiť novým znakom. Symbolizuje erb obce - sv. Huberta, patróna obce, ktorého znázorňujú zlaté parohy s krížom v strede. Ďalej je v znaku futbalová lopta a zachované farby obce. Pri väčších znakoch je pod parožím latinský nápis: Deus est charitas - Boh je láska.